Kadın Sitesi

Alerjik Astım Öksürüğüne Ne İyi Gelir? (%100 Çözüm)

23.12.2019
206
Alerjik Astım Öksürüğüne Ne İyi Gelir? (%100 Çözüm)

Alerjik astım öksürüğü gribal enfeksiyon ya da bronşite bağlı olarak gelişen öksürük nöbetlerinden farklı olarak ortaya çıkar. Astım akciğerlere giden hava yollarının iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Zaman içerisinde ise akciğerlerdeki solunum kanallarında sıkışmalar meydana gelir ve reaktif bir ortam oluşur. Oldukça güçlü kokular, ev akarları, ev tozu, polen, evcil hayvan kepekleri, soğuk hava, stres gibi nedenlere bağlı olarak astım alerjik hale gelebilir.

Akciğerler çevreden gelen alerjik etmenleri atabilmek için sürekli olarak öksürük nöbeti geçirmeye başlar. Kişiler ise bu öksürük nöbetlerini yaşadıkları dönemlerde su içme, ortam değiştirme ya da rahatlatıcı yöntemler gibi önlemler alabilir. Ancak alerjik astım öksürüğü için kullanılacak ilaçlar ve yöntemler diğer öksürük türlerinden farklı olacaktır.

Öksürük Nasıl Engellenir?

Alerjik astım öksürüğüne iyi gelen yöntemler arasında ilk sırayı alerjiye neden olan ortamlardan ve durumlardan kaçınmak almaktadır. Öksürüğü tetikleyen nedeni bilmek ve bu nedenden uzaklaşarak alerjik durumu engellemek amacıyla doktora başvurmak gerekir. Bazı kişilerde çimen, ağaç gibi bitkisel kaynaklı polenler nedeniyle astım oluştuğu gibi bazı kişilerde nem, küf, parfüm, duman, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı alerji meydana gelebilir.

Alerjik astımı engelleyebilmek için şunlar yapılabilir:

 • Astımın etkilerini ortadan kaldırarak alerjik astımdaki öksürük nöbetlerini azaltmak için doktor tarafından reçete edilen ilaçlar kullanılabilir.
 • Astım nedeniyle oluşan hava kanallarındaki tıkanıklığın giderilmesi için bitkisel yöntemler kullanılabilir.
 • Stresli ortamlarda bulunan kişilerde alerjik astım öksürüğü daha sık görülmektedir. Bu nedenle stresli ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Egzersiz yapılan ortamlarda sürekli nefes alıp vermeye ve astımın neden olduğu bronş tıkanıklıklarının zorlanmasına bağlı olarak öksürük nöbetleri oluşacaktır.
 • Egzersiz yapan kişilerin bu duruma dikkat etmesi ve egzersiz programlarını hafif bir çizelgede hazırlaması gerekir.
 • Bazı gıdalar ve katkı maddeleri nedeniyle oluşan alerjik astım belirtilerini ortadan kaldırmak için bu gıdaların tüketimi kesilebilir.

Alerjik Astım Öksürüğü Nasıl Geçer?

Alerjik astım öksürüğünü geçiren yöntemler içerisinde en etkilisi astımın etkilerinin ortadan kaldırılması ile olur. Tıp dünyasında kullanılan çeşitli ilaç tedavileri uygulanarak alerjik astımın zorlayıcı etkileri ortadan kaldırılabilir. Ancak ilaç tedavisi kesin sonuç vermediği gibi bu rahatsızlığın tekrarlama ihtimali de oldukça fazladır. Bu nedenle alerjik astım tedavisi için kişilerin alternatif tıp yöntemlerine başvurması daha sağlıklı bir sonuç almayı sağlayacaktır.

Alerjik Astım Öksürüğüne İyi Gelen Bitkiler

Limon İyi Gelir

Alerjik astım öksürüğü için limon suyu ve su karışımı kullanılabilir. Bir adet limonun suyunun üzerine bir çay bardağı kadar su ekleyerek tüketmek bronşların açılmasını sağlayacağı gibi alerjik öksürükleri de ortadan kaldırmaya faydalı olacaktır.

Zencefil İyi Gelir

Çiğ olan zencefili su içerisine koyarak demleyerek oluşan çayı içmek hava kanallarında oluşan iltihapların kurumasına ve astımın etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Nane Limon ve Bal İyi Gelir

Nane ve limondan oluşan karışımın içerisine eklenecek olan bir yemek kaşığı balı tüketmek de alerjik astım öksürüğüne iyi gelen bitkiler arasındadır.

Ihlamur İyi Gelir

Ihlamur yaprakları çay şeklinde demlenerek tüketildiğinde de alerjik astım öksürüğü nedeniyle oluşan boğaz tahrişlerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bkz: Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?

 • Zerdeçal Zayıflatır mı?
  Zerdeçal zayıflatır mı? sorusu adına aklınızda olan tüm soruların yanıtını en ince ayrıntısına kadar bu yazıda bulacaksınız. Zerdeçal günümüzde zayıflama kürü olarak … Devamını Oku
 • Magnezyum Zayıflatır Mı?
  Magnezyum zayıflatır mı, magnezyum minerali ile yağları eritmek mümkün mü konusu son zamanlarda merak konusu oluyor. Özellikle fazla kilolarından şikayet edenler için … Devamını Oku
 • Limonlu Sıcak Su Zayıflatır mı?
  Limonlu sıcak su zayıflatır mı sorusu adına aklınızda olan tüm soruların en ince ayrıntısına kadar yanıtını bu yazıda bulacaksınız. Fazla kilolar, bayanların … Devamını Oku
 • Yoğurt Zayıflatırmı?
  Yoğurt zayıflatırmı, yoğurt yiyerek kilo vermek mümkün mü gibi sorular günümüzde fazla kilolarından şikayetçi olanların merak ettiği konuların başında gelmektedir. Bu yazıda … Devamını Oku
 • Karanfil Zayıflatırmı?
  Karanfil zayıflatırmı, kilo vermeye etkisi varmıdır gibi pek çok soru hem bilim dünyası hem de kilo vermek isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Ağrı … Devamını Oku
Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.