Kadın Sitesi

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?

14.12.2019
789
Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde öksürük soğuk algınlığı veya solunum yoluna musallat olan virüslere bağlı olarak ortaya çıkan akut öksürük formunda görülebilir.

Solunum yolundaki tahriş edici maddeler, akciğerler, trakea gırtlak burun hava yollarından içeri girerek enfeksiyona yol açarlar. Beyin bu yabancı maddelere karşı vücudu korumak ve solunum yollarını temizlemek için öksürük ile cevap verir.

Hava yolu temizlendikten sonra hala öksürük devam ediyorsa ne olur? 28 gün süren sürekli öksürük kronik kabul edilir. Bebeklerde alerjiler, sinüzit en yaygın öksürük sebeplerinden biridir. Alerjik riniti olan bebekler sık sık hapşırmaktadır.

Gözler yaşlı ve kaşıntılıdır. Kronik sinüzit durumunda ise 12 haftadan uzun süren belirtiler baş gösterir. Sarı ve yeşilimsi sümük akıntısı bebeklerde kronik sinüzit belirtisidir. Çocuklarda yatış pozisyonu değiştiğinde nazal sonrası damlama nedeni ile öksürük oluşabilir.

Bebeklerde astım da öksürük nedenlerindendir. Göğüste ıslık sesine benzer nefes alış veriş tanı koymada doktorlara fikir verir. Boğmaca bebeklerde pertusis bakterisi nedeni ile ortaya çıkar. Bebeklerde boğmaca kaynaklı öksürük aylarca sürebilir.

Bebeklerde öksürük ve balgam.

Bebeklerde Öksürük ve Balgama Ne İyi Gelir

Bebekte öksürük ve balgam varsa, ailenin evde sigara içmemesi, odayı temiz hava ile doldurması, oda sıcaklığını konfor sıcaklığı olan 26 derecede tutması yararlı olur.

Buharlaştırıcılar ve nemlendiriciler öksürüğü hafifletebilir. Viral ( virüs kaynaklı) öksürük ne yazık ki önlenemez. Bakteri kaynaklı öksürük ise antibiyotiklerle tedavi edilebilir. 12 aydan büyük bebeklere öksürüğü kesmek için bir kaşık bal verilebilir.

Daha küçüklerine asla bal verilmez. Bebeklere tuzlu su damlaları da öksürüğü kesici etki yapar ve burun tıkanıklığını açar. Öksüren bebeğe daha fazla sulu gıda verilmesi balgama iyi gelir. Bebeğe su süt ve meyve suyu verilmesi Bebeklerde Öksürük ve Balgama iyi gelir.

Elma suyu ve ılık çikolata boğaz tahrişini hafifletir. 6 aydan küçük bebeklerde anne sütünü daha fazla vermek bebeğe iyi gelecektir. Bebekler için havadaki nemi arttırıcı soğuk sis üreten makine kullanımı, nefes almayı kolaylaştırdığı için öksürüğe iyi gelir. Doktor tavsiyesi ile 3-6 aylık bebeklere 6 saatte bir asetominofen verilebilir.

Bebeklerde Öksürük
Bebeklerde Öksürük Neden Olur

Bebeklerde Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Bebeklerde öksürüğü gidermek için ıhlamur çayı verilebilir. Ihlamur içeriği zengin flavonoidler barındırdığı için hem iltihap giderir, hem ağrıyı keser hem de tahrişi önler.

Bebeklere 12 aydan büyük olmak koşulu ile ıhlamur çayı dışında, ekinezya yaprak çayı da verilebilir bu çay soğuk algınlığından bebekleri korur. Ekinezya çayını tatlandırmak için yarım yemek kaşığı bal ilave ederek verebilirsiniz.

Bazı bitkiler kaynatılarak bazılar da sadece demlenerek verilmelidir. Kabuk türü kök türü bitkilerin kaynatılması önerilir. Yaprak bitkiler ise demlenerek verilir.

Bebeklerde öksürük için ilaç
Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde diğer öksürük ve bronşiyal sekresyon ilaçlarının yarar zarar risk dengesinin dikkatlice değerlendirilmesi doktor tarafından yapılır. Özellikle birinci nesil antihistaminik H1 antitussifleri öksürük refleksini engellemek için verilir.

Bebeklerde ilaç seçimi dikkatli yapılmalıdır çünkü bu ilaçlar çocuklarda kullanıldığında nöro-psikiyatrik komplikasyonlara yol açabilir.

Sonuç olarak, öksürük tedavisinde kullanılan birinci kuşak H1 antihistaminikler ve fenspiridin şurupları ve oral süspansiyonlar bebeklerde kontrendike olabilir.

Bebeklerde öksürük nasıl geçer
Paylaş

Etiketler: