Kadın Sitesi

Cinsel İlişkiden Sonra Kanama

Cinsel ilişkiden sonra kanama ya neden olan faktörleri öğrenirken, size cinsel ilişkiden sonra kanamanın olası risklerini ve ne yapmanız gerektiğini açıklayacağız.

Paylaş
Cinsel İlişkiden Sonra Kanama

Cinsel ilişkiden sonra kanama çoğu kadını korkutan bir durumdur. Özellikle ilk kez cinsel ilişkiye girmiyorsa. Cinsel ilişki sonrasında veya sırasında kanamanın en zararsız nedenlerinden biri, kızlık zarının yırtılmasıdır. Fakat eğer ilk kez cinsel ilişkiye girmiyorsanız durum farklıdır. 

Cinsel İlişkiden Sonra Kanama Nedenleri

1. Şiddet ve Uzun Süreli İlişki

İlişkiden sonra kanama nın muhtemelen en mantıklı ve en az endişe verici nedeni cinsel ilişkinin kendisidir, eğer sevişme çok uzun ve tutkulu ise, hafif bir açık kırmızı veya pembe kanama meydana gelebilir. 

2. Enflamasyon

Vajinit, yani vajinanın iltihabı ve serviksin iltihabı anlamına gelen servisit de ilişkiden sonra veya ilişki sırasında kanamanın olası nedenleridir.

Atrofik vajinit de denir. Bu, vajinal dokunun incelmesi ve kuruluk ile ortaya çıkan bir enflamasyondur, özellikle menopozda sık görülür. Ayrıca Cinsel İlişkiden Sonra İdrar Yaparken Yanma yazımızı da okuyabilirsiniz.

Diğer belirtiler kanama, vajinal kuruluk, kaşıntı veya yanma, ilişki sırasında ağrı ve sulu akıntıdır.

3. Enfeksiyon

Eğer cinsel ilişkiden sonra kanama meydana gelirse, bu da servikste bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bu, ilişki sırasında enflamatuar dokunun yaralanması nedeniyle olur. Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları da kanamanın olası nedenleridir.

4. Vajinal kuruluk 

Östrojen seviyeleri menopozun dışına da düşebilir. Bu hormon bozukluğu çoğunlukla, mukoza zarları daha savunmasız olduğundan, ilişkiden sonra kanamaya neden olan vajinal kuruluk ile ilişkilidir.

5. Klamidya

İlişkiden sonra kanamının arkasında lamidyal bir enfeksiyon varsa durum ciddileşir, çünkü en kötü durumda cinsel yolla bulaşan bu hastalık kısırlığa yol açabilir. Kanama ağrı ile ilişkiliyse, kesinlikle bir jinekologdan tavsiye almalısınız. 

6. Rahim ağzı kanseri (serviks)

İlişki sonrası anormal derecede ağır kanama serviks kanserinin bir belirtisi olabilir. Servikste malign bir tümör büyür. Lekelenmeye ayrıca ağrı veya enfeksiyon eşlik eder.

Cinsel İlişkiden Sonra Kanama İçin Ne Yapmalı

Cinsel ilişkiden sonra düzenli, özellikle ağır veya ağrılı kanama yaşayan herkes kesinlikle tıbbi tavsiye almalı ve şu an için cinsel ilişkiyi duraklatmalıdır. Ayrıca bkz: Cinsel ilişkiden sonra idrar yaparken yanma

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.