Kadın Sitesi

Doğum Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Doğum Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Doğum sonrası ne zaman ilişkiye girilir, lohusalık döneminde cinsellik nasıl olmalıdır gibi pek çok soru taze annelerin akıllarını kurcalayabiliyor. Kadının yeni doğum yapmış olmasına bağlı olarak psikolojik ve fizyolojik değişimler yaşaması, erkeğin ise evde bakımı üstlenilmesi gereken bir bebek görmesi cinsel hayatı zorlaştırabiliyor.

Özellikle bebek bakımında anne ve babaya destek verilmemesi gibi durumlarda yeni hayata adaptasyon süreci başlayabiliyor. Bütün bu karmaşaların içerisinde ise bazı kadınlar ve erkekler tarafından cinsel ilişkiye girmek yeni bir bebek haberi anlamına geldiği için cinsel ilişki başlangıç süresi uzayabiliyor. Ancak bazı çiftlerde ise kadının halen kendini çekici ve güzel hissetmesi ve cinselliğin sadece çocuk için değil bir ihtiyaç nedeniyle ortaya çıktığı düşüncesi ilişkiye girme süresini kısaltabiliyor.

Doğumdan sonra cinsel ilişki

Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Yeni doğum yapmış bir kadının doğumdan sonra ilişki için 6 hafta beklemesi gerekir. Lohusalık olarak adlandırılan bu dönemde cinsel ilişkiye girmek kadının psikolojik ve bedensel olarak zorlanmasına ve ilerleyen cinsel yaşantısında cinsellikten ve ya partnerinden soğumasına neden olabilir.

Özellikle bebeği ile ilgilenmek için uğraşan ve yeni bireye alışmaya çalışan anne için cinsellik çoğu zaman ikinci planda kalacaktır. Vücudun toparlanabilmesi, rahimin eski haline dönmesi ve kanamaların bitmesi gibi fizyolojik değişikliklerde 6 haftanın sonunda tamamlanmaktadır.

Doğum sonrası ilişki yaşanabilmesi için kadının tamamen toparlanmış ve eskisi gibi cinsel ilişki arzusunun yerine gelmiş olması için 3 ay beklenmesi daha iyi olur. Üç aylık sürecin sonunda anne daha rahat, bebeğine alışmış ve cinsel yönden hamileliğin verdiği hormonal değişimleri üzerinden atmış olacaktır. Ülkemizde yapılan araştırmalara bakıldığında yeni doğum yapan kadınların %85-90’lık bir bölümü doğumdan sonraki 3 ay içerisinde cinsel hayatına devam etmiştir. Doğumdan sonra ne zaman ilişkiye girilir düşüncesinde olan kadın ve erkekler için en ideal rakam olan 3 ay, evliliğin ilerleyen kısımlarında kadının cinsel hayata karşı soğumasını engelleyecektir. Ayrıca bkz: Bebeklerde Öksürük

Sezeryenle doğumdan sonra nezaman ilişkiye girilir

Sezaryen Doğumdan Sonra ne Zaman İlişkiye Girilir?

Normal doğumun aksine ameliyatla doğum anlamına gelen sezaryen doğum annenin normal doğuma göre daha geç toparlanmasına neden olabilir. Normal doğum yapan bir anne birkaç gün ya da bir hafta gibi bir süreç içerisinde toplanabilmektedir. Ancak sezaryen doğum yapan bir anne için dikişlerin iyileşme süreci 2-3 haftayı bulmaktadır.

Fazla ağır kaldırılmaması, istirahat edilmesi ve annenin dikiş bölgesinin zorlanmaması halinde ise iyileşme daha hızlı olacaktır. Sezaryen doğum sonrası ilişki durumu aynen normal doğumlarda olduğu gibi lohusalıktan sonra başlamaktadır. Yani ilk 6 haftadan sonra sezaryen sonrası cinsel ilişki yaşanabilir.

Sezaryenden 1 ay sonra ilişki yaşamak normal doğumda da olduğu gibi 6 haftalık süreyi doldurmadan ilişkiye girmek anlamına gelir. Bu nedenle doğumdan sonra ilişki için acele edilmiş olur. Sezeryen doğum sonrası ilişkiye girebilmek için en az 6 hafta beklenmesi gerektiği gibi kadının psikolojik ve fiziksel olarak tam bir toparlanma yaşaması için 3 ay kadar da beklenebilir.

Sezeryan doğumda annenin karın bölgesinden bebeğin alınma işlemi gerçekleştiğinden dolayı vajina bölgesinde herhangi bir değişim ve düzelme süreci olmayacaktır. Bu nedenle sezaryan doğum yapanlarda doğum sonrası ilişkiye girmek daha kolay ve sorunsuz geçecektir.

Dinen doğumdan sonra nezaman ilişkiye girilir

Dinen Doğumdan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Dinen doğum sonrası ne zaman ilişkiye girilir sorusu hem tıbbi hem de dini açıdan bilgi sahibi olmak isteyenlerin merak konusudur. İslam dini kadının hem bedensel hem de psikolojik varlığını koruyabilmek amacıyla tedbirler almıştır.

Dinen doğum yapmış bir kadında kanama yani rahimin toparlanma süresi 40 gün kabul edilmektedir. 40 gün boyunca süren kanamalar ve bedensel değişimler nedeniyle İslam’a göre cinsel ilişki yaşanmamalıdır. 40 günden sonra gelen kanamalar özür kanı sayıldığı için cinsel ilişkiye mani değildir. Ayrıca bkz: Erkekler Neden İlişkiye girmek istemez

Doğumdan sonra ilişki haram mı şeklinde düşünenler için dinimiz lohusalık süresi boyunca ilişkiye girilmemesini tavsiye etmiştir. 40 günlük süre tıp dünyasında da olduğu gibi 6 haftalık zaman dilimine eş değer olmaktadır. Ayrıca kadının ilişkiye zorlanmaması ve ona doğumdan sonra ilişki için baskı yapılmaması da dinimiz tarafından emredilen durumlar arasında yer almaktadır. Doğum sonrası ne zaman ilişkiye girilir diye merak edenler için İslam dini kanama olmasa dahi 40 günlük sürenin annenin dinlenmesi ve vücudun kendini toparlaması için ayrılmasını istemiştir.

Doğum sonrası nezaman cinsel hayat başlar video.
Kaynak

Özel Makalelere Bakın

Paylaş

Etiketler: