Kadın Sitesi

Enginar Zayıflatır mı? Enginarın Zayıflamadaki Rolü Nedir?

14.12.2019
316

Kadınlar kilo vermek istediğinde mutlaka enginar sebzesini diyet programına eklemelidir, çok lezzetli olan ve zayıflatıcı etkisi olan enginarın 14. yüzyıla kadar giden bir geçmişi vardır. Son derece güzel bir tadı olması nedeniyle Fransız kralının bile beğenisini kazanan enginar bugün bile çok sevilen ve bol bol tüketilen bir sebze türüdür.

Paylaş
Enginar Zayıflatır mı? Enginarın Zayıflamadaki Rolü Nedir?

Enginar doyurucu bir erkiye sahip olduğu için zayıflama diyetlerinde tercih edilmektedir. Kadınlar kilo vermek istediğinde mutlaka bu sebzeyi diyet programına eklemelidir, çok lezzetli olan ve zayıflatıcı etkisi olan enginarın 14. yüzyıla kadar giden bir geçmişi vardır. Son derece güzel bir tadı olması nedeniyle Fransız kralının bile beğenisini kazanan enginar bugün bile çok sevilen ve bol bol tüketilen bir sebze türüdür.

100 gram enginarda 47 kilokalori bulunmaktadır. Bu nedenle düşük enerjili bir gıda sınıfına girer, içerisindeki yüksek lif seviyesi protein potasyum içeriği ile sağlıklı kalmak isteyen herkesin mutlaka tüketmesi gereken bir besin kaynağıdır. Ayrıca antioksidan polifenoller çeşitli mineraller lakton gibi maddeler sayesinde en çok kilo verme konusunda gündeme geliyor karaciğere de çok büyük faydaları olan enginarın diğer özelliklerine bakalım.

Enginar Metabolizmayı Daha İyi Çalıştırır

Enginarın en önemli yararı safra üretimi desteklemesi ve bağırsak sistemini daha iyi çalıştırmasıdır safra çok iyi şekilde çalışınca ve safra kesesi düzgün şekilde kasılıp görevini yapınca metabolizma daha iyi çalışır. Böylece besinlerin sindirimi daha kolay olur kan kolesterol seviyelerinden çok olumlu etkisi olduğu görülmüştür

Enginarın İdrar Söktürücü Etkisi

Enginar çok iyi bir idrar söktürücü etkiye sahiptir. Eğer düzenli olarak bu sebzeyi tüketirseniz suyun renal eliminasyonu ve dokularda doku aralarında biriken suyun drenajı mümkün olacaktır. Selülite karşı mücadele eden bütün insanların düzenli bu şifalı sebzeyi tüketmesi önerilmektedir, yeterli hidrasyonu sağlamakla birlikte böbrek ve idrar sistemini korumak gibi görev üstlenmektedir. Ayrıca bkz: Yeterli ve Dengeli Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Enginarın Doyurucu Etkisi

Enginarın kilo vermedeki yararı içeriğindeki yüksek lif oranıdır lifin doyurma etkisi vardır çok tok hissettirir ve abur cuburdan kaçınmanızı sağlar. İkinci yararı ise sindirimi teşvik etmesi ve yağları düzenleyici etkisidir. Ek olarak kandaki glikoz seviyesini düzenleyen enginar metabolik patolojilere karşı da insanları korumaktadır.

Kadınlarda kilo vermek için ve formda kalmak için çok farklı şekillerde tüketilebilir, kapsüller, infüzyonlar, tabletler olarak hazırlanan formları vardır. Bu ürünlerin kaliteli olması durumunda yararı vardır. Çeşitli diyetlere ek olarak özenle seçilmiş olmaları koşuluyla enginar bazlı kapsüller ve diğer enginar bazlı takviyeler yararlı olabilir. Enginar bazlı ürünleri kullanmadan önce doktorunuza ya da diyetisyene baş vurarak bu kapsüller hakkında bilgi alın. Bulabilirseniz, taze enginar tüketmek çok daha yararlı olacaktır.

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.