Kadın Sitesi

Erkeğin Kadın Üzerinde Hakları

17.01.2020
53
Erkeğin Kadın Üzerinde Hakları

Erkeğin kadın üzerinde hakları İslam dinine göre evlilik akdinin gerçekleşmesi ile başlar. Peygamberimiz (s.a.v.) kocanın karısı üzerindeki hakkından bahsederken ‘’Bana secde edilecek bir şey daha göster dense idi, kadının kocasına secde etmesini söylerdim.’’ buyurmaktadır. Yani erkeğin eşi üzerindeki hakları o kadar fazladır ki erkek secde edilecek konumda gösterilmiştir.

Tabi ki kadının da bazı hakları vardır Kadının Hakları yazımızda kadınların hakları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Erkeğin Kadın Üzerinde Hakları Nelerdir?

Erkeğin kadın üzerindeki hakları maddeler halinde şunlardır:

  • Erkeğin kadın üzerinde hakları ilk olarak erkeğin karşısında her zaman güler yüzlü olmaktır. Bir kadın kocasına güler yüzlü davranıyor ve eşini gördüğünde ona karşı saygılı oluyorsa bu onun için büyük bir sevap kaynağıdır.
  • Kadının kocasına karşı itaatkar olması ve kocasının söylediklerini yerine getirmesi kadın için önemli haklardandır. Kocasına itaat etmeyen bir kadın evlilik hayatında sorun yaşadığı gibi kocasının hakkını ihlal etmiş olur.
  • Erkeğin karısı üzerinde hakları arasında kadının ziynetlerini sadece kocasına göstermesi de bulunmaktadır. Ziynet denilen şey İslam dininde sadece takılan takı türündeki ziynetler değildir. Kadının yüzü, elleri ve ayakları dışında açık kalan bütün vücut bölgeleri ziynetten sayılmaktadır.
  • Kadının kocasına karşı her zaman saygılı, hürmetkar ve rızaya uygun davranması kocasının kadın üzerindeki haklarındandır. Kadınların bu konuya dikkat etmesi ve kocasının rızasının bulunmadığı konularda ısrarcı olmaması gerekir.
  • Kadının kocasının malını, çocuklarını ve evini koruması da erkeğin eşi üzerindeki hakları arasındadır. Kadının ayrıca namusunu koruması da bu haklara dahildir.
  • Erkeğin istemesi halinde kadının erkek ile cinsi münasebette bulunması gerekir. Bu durum erkeğin kadın üzerindeki haklarından olduğu gibi kadının nafile oruç tutması halinde bu orucu bozarak kocasının isteğini yerine getirmesi gerekir.
  • Erkeğin kadın üzerindeki hakları konusunda erkek eğer kadına bazı kimseleri le görüşme ve eve alma gibi sözler söylüyorsa kadının bunu yerine getirmesi de haktır. Kadın kocası izin vermediği halde bazı kişilerle görüştüğünde kocasına tam itaat etmemiş olur.
  • Kadının kocasından izinsiz bir şekilde evden çıkması ya da eve kocasından gizli kişiler alması da kocanın karısı üzerindeki haklarındandır.
  • Kadının kocasından habersiz bir şekilde evden herhangi bir eşyayı ve ya yiyeceği vermesi de İslam tarafından hak sayılmıştır.

Ayrıca Kadının Kocası Üzerinde Hakları yazımıza da bakınız.

Erkeğin Kadın Üzerinde Hakları Verilmediğinde Ne Olur?

Erkeğin kadın üzerinde hakları kadın tarafından iade edilmediğinde evlilik içerisinde sorunlar meydana geleceği gibi Allah’ın rızası da kaybedilmiş olur. Eşlerin birbirinden razı olması halinde Allah da rıza gösterecektir. Erkeğin kadın üzerindeki hakları yerine gelmediğinde ise hem Allah’ın rızası kaybedilecek hem de kullar arası sorunlar nedeniyle oldukça sorunlu bir hayat yaşanmaya başlanacaktır.

Aşağıdaki videodan erkeğin kadın üzerinde hakları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Erkeğin kadın üzerindeki hakları
Kaynak

Özel Makalelere Bakın

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.