Kadın Sitesi

Evde Pratik ve Profesyonel Cilt Bakımı

16.12.2019
456
Evde Pratik ve Profesyonel Cilt Bakımı

İlerleyen yaşlarda bile hala gençlik yıllarında olduğu gibi pürüzsüz, yıpranmamış, pırıl pırıl parlayan bir cilde sahip olmayı kim istemez ki? Sadece ilerleyen yaşlarda değil hayatınızın her döneminde cildinizin sağlıklı, genç ve bakımlı görünmesini sağlamak sizin elinizde olan bir şeydir. Her gün düzenli olarak cilt temizliği yapılması, gün sonunda makyajın silinmesi, cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanılarak cildin nem dengesinin sağlanmasına dikkat edilmesi, evde pratik cilt bakımı uygulamaları en azından haftada bir kere yapılması gibi cilt bakımıyla alakalı olan temel kuralların yerine getirilmesi halinde cildiniz çok uzun yıllar sağlıklıklı ve genç bir görünüme sahip olmaması hiçbir neden yoktur. Dışarıdan profesyonel bir hizmet almadan evde kendi imkanlarınızla etkili bir şekilde cilt bakımı nasıl yapılır?

Evde Buharlı Cilt Bakımı

Cildi derinlemesine ve etkili bir şekilde temizlemek, gözeneklerin hava almasını sağlamak cilt bakımının en önemli aşamasıdır. Hava almayan cilt hücreleri ölür. Cilt hücrelerinin ölmesi demek erken yaşlanma ve sağlıksız görünen bir cilt demektir.Gözeneklerin hava alması için rutin bir şekilde evde buharlı cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Evde buharlı cilt bakımınızı yapmak için geniş bir kova yada leğenin içine fokur fokur kaynar su ile doldurun. Sıcak suyun içine gözeneklerin daha kolay açılması için karanfil yağı yada nane yağı damlatın. Kaynar suyun sıcaklığı ve buharı etkisini kaybetmeden yüzünüzü buharlı suya tutun.Isıya dayanabilirseniz kafanıza bir örtü örtün ve buharın yüzünüze daha fazla temas etmesini sağlayabilirsiniz. Su etkisini kaybedinceye kadar buharı yüzünüze tutun. Sıcak su buharı ile yumuşayan cildinize peeling yaparak gözeneklerin açılmasını sağlamış olursunuz.

Evde Cilt Temizleme Yöntemleri

Günlük cilt temizliğinizi yaparken makyajınızı silip, tercih ettiğiniz herhangi bir ürünle cildinizi yıkayıp nemlendirmeniz yeterli olacaktır.Ancak detaylı cilt bakımı yaparken daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Piyasada detaylı cilt temizliği yapmanızı sağlayan yüzlerce kozmetik cilt bakım ürünleri mevcuttur. Fakat, kendiniz de evde cilt temizleme yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Cilt temizliği yaparken limon kullanmak kadınların en büyük kurtarıcısı olmaktadır. Limonun içinde bulunan asit, ölmüş deriyi ciltten atar, gözenekleri açar, siyah noktaları geçirir ve cildin parlamasına neden olur.

Limonun etkisini iki kat artırmak için iki yemek kaşığı limon suyunun içerisine çok az karbonat katıp karıştırın ve masaj yaparak cildinize sürün.

En doğal cilt temizleme yöntemlerinden bir diğeri ise süt ile cildi temizlemektir.Sütün yerine alternatif olarak gül suyu da kullanabilirsiniz.

Evde Siyah Noktalar İçin Kolay Cilt Maskesi

Cildi temizlemek için kullanılan limon ve karbonat iyi bir siyah nokta çıkarıcıdır. Karbonat ve limonu cildinize sürdükten sonra banyo yaparken kullanılan temiz bir kese ile cilde dairesel hareketler yapılarak siyah noktaların çıkması sağlanır.

Hassas bir cilde sahip olanlar karbonat ve limon yerine zeytin yağı ile Türk kahvesini karıştırarak siyah noktalar için maske hazırlayabilir. Cilt bakımı yapıldıktan sonra mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici kullanmaya özen göstermelisiniz.

Paylaş