Kadın Sitesi

Fırında Patates Röşti Tarifi

21.12.2019
276
Fırında Patates Röşti Tarifi

Fırında patates röşti tarifi ile kısa sürede günü kurtarın. Kısa sürede bağımlılık yapan röşti için gerekli olan malzeme listesi aşağıdadır.

  • 4 tane boyu orta olacak şekilde patates.
  • Oda sıcaklığında bekletilmiş 1 yemek kaşığı tereyağı.
  • Yeteri kadar tuz (göz kararı).
  • Bir miktar karabiber.
  • Bir silme çay kaşığı pul biber.


Tavada röşti yapmak için bu malzemelere ek olarak ;

  • Çorba kasesi miktarınca rendelenmiş kaşar peynir.
  • 1 adet kırmızı biber.
  • 2 adet kıl biber.
  • 2 adet taze soğan.

Fırında patates röşti tarifi günü kurtaran parmakları yedirten bir lezzettir. Tabi damak zevkinize göre bu durum değişkenlik gösterebilir.Oldukça hafif ve yapımı kolay bir yemektir. Fırınlanacak röşti için patatesin haşlanmasına ihtiyaç yoktur. Tavada yapılan röşti için ise patatesin haşlanması ve çok yumuşak olmaması lazımdır. Patates röştinin fırında yapılması daha pratiktir. Hem az malzemeyle kısa sürede ana yemeklerin yanında servis edilmesi mümkündür. Röşti yaparken püf noktalardan biri de fırının ve tavanın sıcaklığıdır. Röştiyi hazırlarken fırına koymadan önce, fırının 180 derece ısıtılması önemlidir. Bu püf noktaları göz önünde bulundurarak röşti yapmaya başlayabilirsiniz.

Fırında Patates Röşti Yapılışı

Gerekli malzemeleri hazırladıktan sonra fırında patates röşti yapılışı adımlarını takip edin. İlk olarak patatesleri soyun ve yıkayın. Daha sonra rendenin kalın bölgesinin yardımıyla patatesleri rendeleyin. Rendelenmiş patatesleri sıkıp suyundan ayrılmasını sağlayın ve sıkılmış patatesi başka bir kabın içine alın. Oda sıcaklığında bekletilen tereyağını malzeme listesindeki miktar kadar rendelenmiş patatesin üzerine ekleyin. Burada dikkat edilmesi gerekilen bir püf nokta vardır.Bütün patateslerin tereyağı ile temas halinde olması gerekmektedir. Dolayısıyla patateslerde terayağsız bölge bırakmayın. Eliniz yardımıyla patateslere tereyağını iyice sürün.

Fırında patates röşti yapılışı adımlarına karışım içerisine baharatları ve tuzu ekleyerek devam edin. Bir kaşık yardımıyla bu karışımı iyice karıştırın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Hazırladığınız karışımdan bir kaşık alın ve tepsiye ekleyip üzerini kaşığın tersiyle bastırın. Bu şekilde tepsiyi doldurun.180 derecede pişirmeye bırakın.Pişme süresi, karışımın üzeri pişene kadar devam etmelidir. Bu pişme süresi 25 ile 35 arasındadır. Üzeri kızaran röşti biraz daha kıtır olmasını isterseniz fırında bir miktar daha tutabilirsiniz. İstediğiniz kıvamı yakalayınca fırından çıkarın ve servis yapın.

Afiyet olsun!

Ayrıca bkz: Soya Soslu Tavuk Tarifi

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.