Kadın Sitesi

Gerdek Gecesi Yapılacaklar ve Önemli Tavsiyeler

Gerdek Gecesi Yapılacaklar ve Önemli Tavsiyeler

Gerdek gecesi yapılacaklar, evlilikte ilk gece ne giyilir, evlilikte ilk gece yapılması gerekenler, gerdek gecesi namazı ve islam dinine göre gerdek gecesi nasıl oluyor merak ettiğiniz herşeyi burada size açıklarken ayrıca size çok önemli tavsiyelerde bulunacağız.

Gerdek gecesi yapılacaklar

Evlilikte İlk Gece Ne Giyilir?

Gerdek gecesi yapılacaklar arasında kadınlar için en önemli konulardan biri ise kıyafet seçimleri olmakta. Gelin adayları tarafından araştırılan bir konu olan kıyafet konusu için tercih edilebilecek pek çok çeşit bulunuyor.

Çeşitli iç çamaşırı içerisinden kendinize yakışan modeli çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Tek parça iç çamaşırları olduğu gibi babydol tarzı iç çamaşırları da iyi bir seçenek olabilir.

Genellikle bu gece için saten ve dantel ağırlıklı gecelik modelleri uygun olacaktır. Ancak şunu da belirtmeliyiz ki ne giyecek olursanız olun öncelikle rahat olup olmadığınızı belirleyin.

Gerdek gecesinin havasını devam ettirmek amacıyla beyaz renk kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Ancak bu konuda mutlaka ten renginize uygunluğunu da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Eğer kolaylık olsun isterseniz gelinliğin altına giyilen iç çamaşırı modelleri de günümüzde satılıyor. iç çamaşırı modellerini tercih edecekseniz mutlaka gelinlik altından görünmediğine emin olmalısınız.

Genellikle gerdek gecesi için rahatlığının yanı sıra eşlerin hoşuna gidecek bir model arayışında bulunuluyor. Sizlere tavsiyemiz seçtiğiniz iç çamaşırı modellerinin mutlaka terletmeyen ve kaliteli kumaşlardan oluşmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Gerdek Gecesi Pozisyonları

Gerdek gecesi pozisyonları diye özel bir pozisyon yoktur. İlk gece ilk defa ilişkiye girecek olan çiftler tecrübesiz olabileceğinden eşlerin rahat edeceği bir pozisyon belirlenmelidir. En rahat pozisyonu birlikte belirleyebilirsiniz. Gerdek gecesi ilişkinin kolay olması için eşlerin her ikisinin de rahat edeceği bir pozisyonu belirlemek için evli yani tecrübeli bir dostunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

Gerdek gecesi yapılacaklar

İslam’a Göre Gerdek Gecesi Yapılacaklar

İslamiyete göre gerdek gecesi dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç kural vardır. Gerdek gecesi kadın ile eşi arasındaki tüm mahremiyet ortadan kalkmaktadır. Bundan dolayı önemli ve birtakım işlemlerin yapılması gereken mühim bir gece olmaktadır. Günümüzde gerdek gecesi İslami bir olay olarak görülmektedir. Bundan dolayı kadının da erkeğin de dini sorumlulukları bulunuyor.

Gerdek gecesi adeta evlilik hayatının dönemecidir. Bundan dolayı bu gece mutlaka eşler temizliğe dikkat etmeli. Bunun yanı sıra temiz ve güzel kıyafet de oldukça önemli bir konu olmaktadır. Eğer damat bu konuda bilgi almak isterse güvendiği bir dostu tarafından bilgi alabilir bunda mahsur bulunmamaktadır.

Gerdek gecesi erkek asla kaba davranmamalı. Cima yani birleşme normal bir olaydır. Bu duruma her iki tarafın da normal olarak karşılaması ve katılması gerekiyor. Peygamber efendimiz bu konuda erkek tarafından eşinin haklarına dikkat edilmesi buyrulmuştur. Kadının Kocası Üzerinde Hakları yazımıza bakınız.

Bilindiği gibi düğün stresli bir olaydır. Bundan dolayı eğer düğün sonrası yorgun düşünülürse gerdek gecesi ilişki ertelenebilir. Bu durumun hiç bir mahsuru yoktur.

İslama göre yaşanacak gerdek gecesinde 2 rekat nafile namazı kılıp dua edilmesi gereklidir. Evlilik sonucunda gelecek günler için Allah’a dua edilmelidir.

Yaşanılan ilişki esnasında kadın Bismillâhi Allahümme cennibnâ’ş-şeytâne ve cennibi’ş-şeytâne mâ razaktenâ” demelidir. Bu durum sonucunda eğer kadın hamile kalırsa islama göre şeytan asla ona zarar veremez.

Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Gerdek gecesi yapılacaklar arasında erkek ve kadın’ın islam dinine göre namaz kılmaları gerekmektedir. Gerdek gecesi kılınacak namaz evlenme akdi üzerine bir araya gelen karı ve kocanın ilk birleşme gecesinde kılacakları namazdır. İslam dininde kadın ve erkeğin geçireceği gerdek gecesinde evlenmenin şükrü ve gelecekte mutluluk üzerine bir yuva kurmak amacıyla namaz kılmaları gerekir.

Nafile hükmünde olan bu namaz iki rekattır ve şöyle kılınır:

1. ‘’Evliliğe şükür’’ için namaza niyet edilir.

2. İftitah tekbiri ile namaza başlanır ve eller bağlanarak Euzu Besmele çekilir. Önce Sübhaneke duası ardından Fatiha suresi ve son olarak kısa bir sure okunur.

3. Rüku ve secde yapılarak ayağa kalkılır.

4. İkinci rekatta Fatiha suresi ve kısa bir sure okunarak yeniden rüku ve secde yapılır.

5. İkinci rekatta oturularak Ettehıyyatü, Allahümme Salli ve Barik duaları ve Rabbena duaları okunarak selam verilir.

Gerdek gecesi kılınacak namaz sonrasında ise çiftler Allah’a dua ederek evliliklerine manevi bir başlangıç yapmış olurlar.

Ayrıca gerdek gecesi kılınacak nafile namazının kılınışını aşağıda ki videoda detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Gerek gecesi kılınacak namaz
Kaynak

Gerdek Gecesi Namazı Gelinlikle mi Kılınır?

Hayır gerdek gecesi namaz gelinlikle kılınacak diye bir kural yoktur. Gelin isterse gelinlikle kılar isterse de başka bir elbise giyerek namazını kılabilir.

Gerdek Gecesi Namazı Unutulursa Sonradan Kılınır Mı?

Gerdek gecesi manevi anlamda büyük bir öneme sahip olmaktadır. Eşlerin birleşimi olmasının yanı sıra dini anlamda da oldukça çok önemi bulunuyor. Zifaf gecesi olarak da adlandırılan bu gecede nafile namazı kılmak gerekiyor. Allah’ın bize sunduğu helale, eşe karşı teşekkür amacıyla kullanılmakta olan namaz ile aile huzuru ve selameti amacıyla peygamber efendimiz bu namazı tavsiye etmiştir.Gerdek gecesi herhangi bir nedenden dolayı namaz kılınmazsa ya da unutulursa daha sonraki akşamlarda namaz kılınabilir. Gerdek gecesi namaz kılmayı unuttum diyenler için bu durumda zararın neresinden dönülürse dönülsün kârdır düşüncesi benimsenmelidir. Gerçekleşen zifaf namazında önemli olan niyet olarak vurgulanmaktadır.

Gerdek gecesi kılınacak namaz

Gerdek Gecesi Okunacak Dua

Gerdek gecesi yapılacaklardan biride okunacak dua’dır. İlk gece okunacak dua için Abdullah İbn. Mesud (r.a.), Peygamberimizin şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

Arapçası

‘’ Düğün gecesi erkek ayağa kalkar ve iki rekat namazını kılar, kadında arkasında ona uyarak iki rekat namazını kılar ve erkek şu şekilde dua eder:

‘’Allâhümme bârik lî fî ehlî ve bârik li ehlî fiyye.

Allâhümme’r-zuknî minnî ve’r-zuknî minhum.

Allâhümme’c-ma’ beynenâ mâ cema’te fi hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferakte ilâ hayrin.’’

Türkçe Anlamı

Allah’ım eşimi beni evlilikte bereketli kıl. Allah’ım eşimin benden rızıklanmasını ve benimde ondan rızıklanmamı sağla. Allah’ım! Bizi bir arada tuttuğunda hayır üzerine bir arada tut. Ayırdığında da hayır üzerine ayır.

Erkeğin bu duayı gerdek gecesinde 3 kere yapması gerekir. Gerdek gecesi okunacak dua ile ilgili olarak Mecmau’z-Zevaid ve Menbe’ul-Fevaid’den yapılan rivayet senedindeki bazı sorunlardan dolayı sahih kabul edilmemektedir. Ancak bu dua Taberani’de Abdullah İbn Mesud’un tavsiye ettiği dua şeklinde geçmektedir.

İlk Gecede Hamile Kalınır mı?

Evlilikte ilk geceden hamile kalmak tıbbi açıdan mümkün olmaktadır. Doğurganlık genel olarak kadından kadına değişir. Aylarca uğraşıp hamile kalmaya çalışanlar da oluyor ilk gecede hamile kalanlar da oluyor. Hamileliğin meydana gelebilmesi için olması gereken tek şey erkek ile kadının yani yumurta ile spermin birleşmesidir.

Özellikle kadınlarda görülen adet döngüsü sonucunda yumurtlama süreci en yüksek seviyeye çıkar. Eğer bu dönemlerde ilk gece yaşanırsa ve kadında hiçbir sorun yoksa hamile kalma olasılığı oldukça yüksek olmaktadır. Ayrıca bkz: Erkekler Neden Aldatır ve Aldattığı Nasıl Anlaşılır?

Gerdek gecesi yapılması gerekenler
Paylaş

Etiketler: