Kadın Sitesi

Hamilelikte Kasık Ağrısı Olanlar (Dikkat)

Hamilelikte kasık ağrısı genellikle korkulacak durumlardan biri olarak görülür.

Paylaş
Hamilelikte Kasık Ağrısı Olanlar (Dikkat)

Hamilelikte kasık ağrısı genellikle korkulacak durumlardan biri olarak görülür. Anne adayları tarafından düşük yapma ya da bebekte çeşitli anormalliklerin oluşması gibi durumlarla eşleştirilen kasık ağrıları normal olabilir. Hafif ve hafifin biraz üzerinde seyreden ağrılar çoğu zaman büyüyen bebeğin kasıklara yapmış olduğu baskıdan dolayı ortaya çıkar. Ancak şiddetli ve dayanılmaz duruma gelen kasık ağrıları bebek ve anne sağlığı için büyük bir tehlike oluşturabilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelik döneminde görülen kasık ağrıları genellikle ikinci trimester döneminde ortaya çıkmaya başlar. Bebeğin anne karnında büyümesi ile birlikte rahimde genişlemeler meydana gelir. Rahimin genişlemesi ise damarların ve kasların kasılmasına neden olduğu gibi diğer organlarda yoğun bir baskının hissedilmesi anlamına gelir.

1. aydan itibaren başlayan ağrılar bazı gebelerde yoğun bir şekilde hissedilebilir iken bazı gebelerde ise hissedilmeyebilir. Hamilelikte kasık ağrısı bebeğin büyümesine bağlı olarak ilerleyen dönemlerde daha da sıklaşabilir. Ayrıca her ayda bebeğin hareketleri nedeniyle de karın ve kasıklarda sıkışmalar ve ağrılar oluşabilir.

Üçüncü trimester dönemine gelindiğinde hamileliğin verdiği ağırlıkla birlikte ağrılarda artış ve doğuma hazırlık sürecinde kasılmalar artabilir. Bu dönemde ağrıların zorlayıcı hale gelmesi durumunda doktora başvurmak gerekir. Ayrıca Hamilelikte Mide Yanması yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kasık ağrısı bebeğin gelişimine bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi gebelik döneminde tüketilen besinler, stres ve darbe almak gibi nedenlerden dolayı da olabilir. Gebelerin kasıklarındaki ağrıların nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Yürüyüş yapmak: Gün içerisinde fazla yürüyüş yapmak ya da dinlenmek yerine az da olsa yürümek kasık ağrılarına neden olabilir. Hamilelik döneminde aşırı yürüyüş yapmaktan kaçınılmalı ve istirahat etmeye özen gösterilmelidir.
  2. Aniden hareket etmek: Hamilelikte kasık ağrısı aniden yapılan hareketler nedeniyle zorlanmadan dolayı oluşabilir. Hamilelik döneminde vücudun yapısı değiştiğinden dolayı ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
  3. Kabızlık ve gaz problemi: Gebelik döneminde gaz şikayeti ve kabızlık sorunu yaşayan kişilerde görülen kasık ağrıları üşütmeye bağlı olarak da artış gösterebilir.
  4. Gülmek: Oldukça doğal bir refleks olsa da sürekli gülmek ve gülerken kasıkların kasılması bir süre sonra ağrılara neden olabilmektedir.
  5. Hapşırma ve öksürük: Anne adaylarının kasıklarında ani ağrılara neden olan hapşırma ve öksürük durumlarında ayakları uzatarak dinlenmek ağrıyı geçirecektir.
  6. Dönme: Gebelerin yatakta ve ya oturur pozisyonda iken farklı bir tarafa dönmeye çalışması kasıkların kasılmasına ve ağrıya neden olabilir

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık ağrısı şikâyetini en aza indirmek için gebelerin mümkün olduğunca dinlenmesi gerekir. Gün içerisinde belirli zamanlarda dinlenme zamanları oluşturulabileceği gibi kasık ağrılarının meydana geldiği zamanlarda da dinlenme molası verilmelidir. Dinlenme zamanlarında ayakta ise oturulmalı, oturur halde ise uzanılmalıdır.

Kasık ağrılarını azaltmak adına gebelerin ayaklarının altına birkaç yastık koyarak ve aşırı sert olmayan bir yerde en az 10 dakika kadar uzanması gerekir. Ayrıca kasık ağrılarının olduğu dönemde sırt dik tutulmalı ve hareket etmeye çalışmak yerine vücut sabit tutulmaya çalışılmalıdır. Hareketler mümkün olduğunca yavaşlatılmalı ve ağrı geçmeye başladıkça hareketler eski haline döndürülmelidir.

Yatarak dinlenecek olan gebelerin genellikle sol taraflarına dönmeleri, bacaklarını hafif kırmaları ve bacaklarının arasına bir yastık eklemeleri ağrıyı azaltacaktır. Kasıklara hafif bir şekilde el ile masaj yapmak da rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

Geçmeyen kasık ağrıları durumunda bel destek bantları, ılık duş uygulaması ve gebeler için kullanıma uygun ağrı kesiciler tercih edilebilir. Gebelikte geçmeyen ve gittikçe artan kasık ağrılarının görülmesi durumunda hamilenin doktora başvurması gerekir.

Ayrıca bkz: Hamilelikte Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalı

Paylaş

Etiketler: