Kadın Sitesi

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

14.12.2019
319
Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelikte beslenme özellikle önemlidir. Vücut fetüsün gelişimi ve beslenme süreci için hazırlanıyor.

Uterus ve plasenta dokusu gelişir ve kanlanma artar. Normal kilo alımı, kadınların ve çocukların sağlığını arttırır ve komplikasyon riskini azaltır.

Son araştırmalar bir kadının hamilelik sırasında beslenmesinin, kilo almasının ve yeme alışkanlıklarının embriyonun bilişsel gelişimini, yaşamı boyunca obez olma eğilimini, kardiyovasküler hastalıkları vb.

Hamile bir kadın sağlık durumunu ve vejetaryenlik veya veganizm, gıda alerjileri, sindirim problemleri veya özel bir diyet gibi yeme alışkanlıklarını tıbbi personele bildirmelidir.

Beslenme ile ilgili önerilerin sağlıklı hamile kadınlar için tasarlandığı vurgulanmalıdır. Diyabetli olanlar gibi özel beslenme ihtiyaçları olan kadınlar sağlık uzmanlarına ve beslenme uzmanlarına danışmalıdır. Kural olarak, her hamile kadının bir beslenme uzmanından uzman tavsiyesi alması faydalıdır.

Genel beslenme

Sağlık Bakanlığı, hamilelik sırasında ve herhangi bir zamanda, Akdeniz diyeti ilkelerine göre yemek yemeyi önerir. Akdeniz diyeti, sağlıklı bir yaşam tarzı ve hastalıkların önlenmesinde sağlıklı kaliteleri ve yararları ile bilinmektedir.

Düzenli Yemekler

Gün boyu düzenli yemekler önerilir (ana ve ara yemekler). Her öğün boyunca, çeşitli ürünlerin bir araya getirilmesi önerilir.
Hamile kadınlar genellikle mide ekşimesi ve bulantı muzdarip. Çeşitli yiyecekleri yemek, az miktarda yiyecek almak ve rahatsızlığa rağmen iyice çiğnemek, çoğu durumda semptomları hafifletir.

Yiyeceklerin ve içeceklerin kısmen ayrılması, az yağlı kraker veya kraker gibi kuru yiyeceklerin tüketilmesi ve sodalardan ve kızarmış yağlardan uzak durulması da durumu hafifletebilir.


Gerekli Yiyecek Miktarının Belirlenmesi

Hamile bir kadının ihtiyaç duyduğu yiyecek miktarı yaşına, fiziksel aktivitesine, boyuna, kilosuna ve sağlığına bağlıdır.
Bireysel ihtiyaçlara göre gerekli gıda miktarını belirlemek için bir beslenme uzmanına danışmanız önerilir.

Ürün Etiketleri ile İlgili Bilgileri Kullanma

Ürünün bileşimi, depolanması ve kullanımı hakkında önemli bilgiler içeren ürün etiketini okumanız tavsiye edilir. Hamilelik sırasında, talimatları takip etmek özellikle önemlidir.
Ayrıca, ürün ambalajında ​​belirtilen kompozisyona ve enerji değerine dikkat etmeniz ve tavsiyelere göre ürünler seçmeniz gerekir.

Hamilelikte Su Tüketimi

Hamilelik sırasında yeterli miktarda su tüketmek gerekir günde iki litre su tavsiye edilir.
Hem yemek sırasında hem de sonrasında su içilmesi önerilir. Önerilen su miktarı kadından kadına değişir ve fiziksel aktivite derecesine ve çevresel koşullara bağlıdır.
Hafif idrar, yeterli sıvı alımının iyi bir göstergesidir.
Su kurumayı önler ve cenin ve erken kasılmaların zarar görme riskini azaltır.

Lif Bakımından Zengin
Yiyecekler

Her öğünde lif bakımından zengin yiyecekler yemeniz önerilir.
Lifler kepekli tahıllarda (örneğin yulaf ezmesi ve tam un ekmeği), baklagillerde, meyvelerde ve sebzelerde bulunur. Hamilelik sırasında, bazı kadınlar kabızlıktan muzdariptir.

Elyaf bakımından zengin gıdaların alımının artması (yeterli sıvı alımı ile birlikte), sindirim sistemini düzene sokmaya ve kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Kalsiyum Bakımından Zengin Gıdalar

Kalsiyum hamile bir kadın ve gelişmekte olan bir fetüs için gereklidir. Kalsiyum kemik oluşumu, dolaşım sistemi ve kasların çalışması ve sağlıklı dişlerin büyümesi ve korunmasında önemlidir. Bu nedenle hamilelik sırasında vücudun kalsiyum ihtiyacı artar.
Kalsiyumun ana kaynakları: süt ve süt ürünleri, kemikli konserve balıklar (sardalya), içecekler ve soya ürünleri (kalsiyum ile zenginleştirilmiş).
Ek kalsiyum kaynakları: bütün susam tkhina, badem, beyaz lahana, karnabahar, vb.


Tavsiye Edilen Besin Takviyeleri

Hamilelik sırasında, aşağıdaki besin takviyeleri önerilir:

İyot

Hamileliğin başlamasından en az bir ay önce, hamilelik sırasında ve emzirme döneminde 150-250 mikrogram alınması önerilir.

İyot, yaşamın her aşamasında sağlık için önemli ve faydalı bir unsurdur. Fetusun ve yenidoğanın beyninin normal gelişimi için, özellikle hamilelikten önce, beslenme sırasında, tiroid bezinin düzgün çalışması için gereklidir.

Yiyeceklerde temel iyot kaynakları: deniz yosunu, deniz balığı (ve deniz ürünleri), süt ürünleri (özellikle doğal süt), yumurta ve iyotlu tuz (genellikle 1 g tuz başına 30 g iyot içerir).


Ayrıca farklı iyot içerikli (her tablette 75 – 220 mikrogram iyot) reçeteli veya reçetesiz besin takviyeleri satın alabilirsiniz. İyot eksikliği, önlenebilecek en sık bilişsel gelişimsel bozukluk nedenidir.

İyot eksikliği, hamilelik sırasında şiddetli iyot eksikliğinden kaynaklanan tiroid fonksiyonunun, endemik guatrın ve fiziksel ve zihinsel geriliğin azalmasına neden olabilir (kretinizm).

Hamilelik, emzirme veya çocukluk döneminde küçük bir iyot eksikliği bile gelişmekte olan beyin ve sinir sistemine geri dönüşümsüz hasara neden olabilir ve bu nedenle okul çağındaki ve sonraki aşamalardaki zihinsel yetenekleri azaltabilir.

D vitamini

Hamilelik boyunca ve emzirme döneminde, D vitamini 200-400 uluslararası birim miktarda (5-10 mcg’ye benzer bir miktarda) alınması tavsiye edilir.


D vitamini yağda çözünür ve güneşe ve ultraviyole radyasyona maruz kaldığında vücudumuz tarafından üretilir. D vitamini doğal haliyle, az miktarda gıdada bulunur.
Gıdalarda D vitamini kaynakları: somon, uskumru ve sardalya gibi yağlı balıklar, kırmızı et ve yumurta sarısı az miktarda D vitamini içerir; Bazı süt ürünleri gibi takviye edilmiş gıdalar, iyi ve pratik olarak tek D vitamini kaynağı ve aynı zamanda vitamin içeren besin takviyeleridir.


D vitamini eksikliği, genel nüfus ve özellikle kadınlar arasında bilinen bir olgudur ve son yıllarda nispeten yaygındır. D vitamini hamilelik sırasında arttığı bilinmektedir.
D vitamini kalsiyumun bağırsaklardan emilimine katılır ve serumda kalsiyum ve fosfat konsantrasyonunu düzenler, bu kemiklerde istenen eser elementlerin içeriğini sağlar.

Kemik gelişimi için gereklidir, kuvvetlerini sağlar ve kırılmaları ve eğriliği önler. Vitamin ek işlevleri, bağışıklık sistemi ve kasların etkisi ve enfeksiyonların azalması ile ilişkilidir. D vitamini gen regülasyonunda rol oynar.

D vitamini eksikliği ile metabolik sendrom arasında bir ilişki kurulmuştur. Ek olarak, D vitamini eksikliğinin diğer etkilerine dair artan kanıtlar vardır ve bu nedenle hamilelik sırasında alınması önemlidir.

Folik asit

Hamilelik döneminde her kadının hamilelikten en az bir ay önce bir katkı maddesi olarak günde 400 mikrogram miktarında folik asit alması önerilir (özel durumlarda, kurallara göre folik asit dozunda bir artış olduğu düşünülür).
Hamilelik sırasında, bebeğin normal gelişimi ve büyümesi için folik asit almaya devam edilmesi ve kadınlarda aneminin önlenmesi önerilir.


Folik asidin yanı sıra baklagillerde, turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan doğal folik asit (folat) bakımından zengin besinler tüketmeniz tavsiye edilir.
Vurgulanması önemlidir: doğal folat, hamilelik öncesi ve sırasında folik asit ihtiyacını karşılamaz ve bu nedenle folik asidi katkı maddesi olarak almak gerekir.


Folik asit alımı özellikle hamilelikten önceki üç ayda ve hamileliğin ilk üç ayında önemlidir, çünkü önemli ölçüde (% 70’e kadar) bir nöral tüp defekti riskini (NTD) azaltır.


Folik asit, B grubundan bir vitamindir ve herhangi bir vücut hücresinin ana bileşeni olan DNA’yı oluşturmak için gereklidir.
Gebeliğin ilk haftalarında, beyin de dahil olmak üzere fetal organlar gelişir. Bu aşamada, az sayıda hücrede bir kusur tüm sistemde bir kusur haline gelebilir.

Beyin ve omuriliğin geliştiği sinir tüpündeki bir kusur hastalığa, sakatlığa ve hatta fetal ölüme neden olabilir. Nöral tüp döllenmeden üç ila dört hafta sonra kapanır ve bu nedenle hamilelikten önce ve hamileliğin ilk üç ayında folik asit kullanımı son derece önemlidir.

Demir

Hamileliğin üçüncü ayının sonundan başlayarak ve doğumdan altı haftaya kadar takviye şeklinde demir tüketilmesi önerilir, günlük 30 mg. Demir ve folik asit ilavesi alabilirsiniz.
Demir takviyesi almanın yanı sıra, demir, hayvansal ve bitkisel kökenli zengin besinler tüketmeniz tavsiye edilir.

Hayvansal ürünler: yağsız sığır eti, hindi eti, özellikle kırmızı et.

Sebze ürünleri: çeşitli baklagiller türleri (örneğin fasulye, mercimek, maş fasulyesi), yulaf ezmesi, kinoa, kuru meyveler, tahin, badem, fındık, tohumlar (açılmamış ambalajlarda ve bilinen yerlerde satın alınması önerilir), demirle takviye edilmiş gıdalar Şekersiz kuru kahvaltı gevrekleri gibi.

Bilmeniz önemlidir: süt ve süt ürünleri, kahve ve çay, demirin katkı maddelerinden ve çeşitli ürünlerden emilimini engeller, bu nedenle bunların birlikte kullanılması önerilmez.

C vitamini, demirin emilimine yardımcı olur ve bu nedenle C vitamini bakımından zengin bir besinle birlikte bir demir takviyesi almanız önerilir


C vitamini açısından zengin olan besinler: turunçgiller, domates, biber, kivi, kavun, lahana. Piyasada C vitamini tarafından etkilenmeyen demir takviyeleri vardır.


Hamilelik sırasında, bir kadının kan hacmindeki artıştan ve büyüyen bir fetüsün ihtiyaçlarını karşılamak için normalden daha fazla demire ihtiyacı vardır. Demir eksikliği bir kadında anemiye ve halsizlik, halsizlik, baş ağrısı, nefes darlığı ve artmış kalp hızı gibi semptomlara neden olabilir.

Ek olarak, hamilelik sırasında, yaşamın ilk yıllarında kendisine hizmet edecek olan fetusta demir rezervleri oluşur.

Ayrıca bkz: Hamile Kadının Gördüğü En Muhtemel Rüyalar

Paylaş