Kadın Sitesi

İdrar Yaparken Vajinada Yanma ve Ağrı Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

07.01.2020
427
İdrar Yaparken Vajinada Yanma  ve Ağrı Neden Olur ve Tedavisi Nasıldır?

İdrar yaparken vajinada yanma ve ağrı görülmesi durumu genellikle kadınlarda idrar yolu iltihaplanması gibi sorunlar olduğunun habercisidir. İdrar yaparken vajinada yanma ve ağrı yumurtalık iltihabı, mesane sorunları gibi nedenlere bağlı olarak da görülebilmektedir. Doktor kontörlünde yapılacak testler sonucu vajinada oluşan bu sorunların nedeni kolaylıkla öğrenilebilmektedir.

İdrar Yaparken Vajinada Yanma ve Ağrı Nedenleri

1. İdrar Yolu İltihaplanması

İdrar yolunda oluşan iltihaplanma nedeniyle idrar yaparken vajinada yanma ve ağrı sıkça rastlanılan durumlardan olmaktadır. E. Coli isimli bakterinin neden olduğu bu durumda idrar yolu tamamen bakteri ile dolu olduğu için idrara çıkma ve idrarda sorun yaşama kaçınılmaz olmaktadır.

2. Vajinit

Kadınlarda vajina bölgesinde görülen enfeksiyonlar nedeniyle idrar yaparken vajinada yanma ve ağrı durumu görülebilir. Vajinit tedavisi ile sorun ortadan kalkacaktır.

3. Böbrek Taşı ve Böbrek Enfeksiyonları

Böbreklerde oluşan taşlar ve böbreklerin iltihaplanmasına bağlı olarak idrar yaparken ağrı ve yanma durumu yaşanabilmektedir. Özellikle böbrek sorunlarında ağrının şiddeti artabilmektedir.

4. Genital Temizliğin Olmaması, Uçuk ve İltihaplanmalar

Genital bölgenin temizliğine dikkat etmemek ilk zamanlar çok da fark edilebilir ağrı ve yanmaya neden olmasa dahi bir süre sonra uçuk, iltihaplanma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Genital bölgenin düzenli olarak temizlenmesi ile idrar yaparken vajinada yanma ve ağrı ortadan kalkabilecektir.

5. Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Kadınlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle bir süre sonra idrar yaparken yanma ve ağrı gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurmak gerekir.

6. Yumurtalık İltihabı

Kadınlarda idrar yaparken yanma ve ağrı sorunu yumurtalık iltihabı durumunda da görülür. Yumurtalıkların iltihaplanması nedeniyle ateş, mide bulantısı gibi sorunlarda görülebilir.

7. Mesane Sorunları

Mesanenin iltihaplanması, mesane tümörü gibi durumlarda idrarda yanma ve ağrı oluşabilir.

8. Vajinal Mantar ve Üretrit

Üretranın iltihaplanması ve vajinada mantar sorunlarının yaşanması nedeniyle idrar yaparken vajinada yanma ve ağrı sık sık görülen durumlardan olmaktadır.

9. Kozmetik Ürün Kullanımı

Sabun, vajina temizleme ürünleri ve diğer kozmetik ürünlerin kullanımına bağlı olarak vajinada idrar esnasında yanma ve ağrı oluşabilir. Ayrıca okuyun: Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebebi ve Tedavisi

İdrar Yaparken Vajinada Yanma ve Ağrı Tedavisi

İdrar yaparken vajinada yanma ve ağrı görülmesi durumunda eğer bu duruma ek olarak akıntı geliyorsa, ateşlenme, sırt ağrısı, mide bulantısı görülüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. İdrar yaparken yaşanan bu belirtilerin tedavisi için sorunun kaynağına inilmeli ve gerekli tahliller yapılmalıdır. Doktor tarafından belirlenen soruna göre ilaç kullanımına başlanabilir. Ayrıca alternatif tıp yöntemleri de denenebilir.

Vajinada idrar yaparken yanma ve ağrı sorununun ortadan kaldırılabilmesi için;

  • Bol bol su tüketilmelidir.
  • Genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir.
  • İdrar esnasında ağrı ve yanmayı azaltmak adına tuvalete çıkmadan önce bu bölgeye sıcak su torbası havluya sarılmış halde koyulabilir.
  • Banyoda 10 dakika gibi bir süreliğine sıcak suya oturma seansları yapılabilir.
  • Limonlu su ve karbonatlı su gibi karışımlar tüketilerek yanma hissi geçirilebilir.
İdrar yaparken vajinada yanma videosu
Kaynak

Bir Yorum Bırakın

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.