Kadın Sitesi

Kadının Kocası Üzerinde Hakları

Kadının Kocası Üzerinde Hakları

Kadının kocası üzerinde hakları mutlu bir evliliğin temelini belirlerken İslami açıdan da istenilen bir hayat yaşamak için gereklidir.

Kadının kocası üzerindeki hakları maddeler halinde şunlardır:

  • Kadın erkek tarafından bir mal, üremek için bir araç ve ya ev işlerinin görülmesinde gerekli bir hizmetçi değildir.
  • Erkeğin evlenirken eşine hayatını paylaşacağı manevi yönüyle varlığına şükredilecek biri olarak bakması gerekir.
  • Erkeğin karısına zamanın örfüne uygun olarak temel ihtiyaçlarını giderecek kadar harcamada bulunması gerekir. Yani bir kadının barınması, yemesi, içmesi, giyinmesi için eşine imkan sunması gerektir. Erkeğin imkanı olduğu halde bu tür ihtiyaçları karşılamaması cimrilik ve Allah katında büyük bir suçtur.
  • Kadının kocası üzerinde hakları arasında dini konularda eğitim alma hakkı da gelmektedir. Erkeğin eşine dini noktada gerekli bilgileri öğretmesi gerekir. Eğer erkek öğretemiyorsa kadının öğrenebilmesi için dini bilgi alacağı yerlere gitmesine izin vermesi gerekir.
  • Peygamberimiz (s.a.v.) tarafından buyurulduğuna göre kadının kocası üzerinde hakkı şöyledir: ‘’Yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın ha sakın onları dövmeyin ve onlara incitici sözler söylemeyin.’’ Bu hadise göre kadınların sözlü ve fiziksel şiddete maruz bırakılmaması da kadının kocası üzerindeki haklarındandır.

Ayrıca Kadının Kocasından Beklentileri yazımıza da bir göz atın.

Kocanın durum ne olursa olsun karısının sırlarını ortaya dökmemesi ve kimseye anlatmaması gerekir. Kocanın eşi ile yaşadığı özel yaşantısı anlatılmaması gereken konulardandır. Bu nedenle arkadaş arasında ve ya akrabalar arasında karı koca ilişkisinin anlatılması yanlıştır.

Dinimiz islam da Kadının kocası üzerindeki hakları hakkında ayetler ve daha fazla bilgi edinmek için aşağıda ki video’yu izleyebilirsiniz.

Kadının kocası üzerindeki hakları
Kaynak

Özel Makalelere Bakın

Paylaş

Etiketler: