Kadın Sitesi

Kadınlarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?

05.01.2020
601
Kadınlarda Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur, meme kısmında oluşan ağrı nasıl geçer gibi sorularla doktora başvuran kadın sayısı gün geçtikçe artıyor. Göğüs ağrıları yaklaşan adet dönemine işaret edebildiği gibi meme kanseri gibi ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabiliyor. Ayrıca aniden başlayan ve büyük bir sancıya neden olan göğüs ağrılarının arkasında kalp krizi gibi önemli nedenler yatabiliyor.

Göğüs Şişmesi Ve Ağrısı Nedenleri

Hormonal Değişimler

Kadınlarda hormon değişimlerine bağlı olarak göğüs ağrıları görülebilir. Özellikle adet dönemlerinde değişen hormon seviyeleri hafif seyirde ağrılar meydana getirebilir. Genellikle 30’lu yaşlardan sonra daha belirgin hale gelen göğüs ağrılarına ek olarak göğüslerde şişme de meydana gelebilir. Adet döneminden 3 gün ile 7 gün öncesine kadar başlayabilen bu durumlar genellikle adet bitimi ve menopoz döneminde ortadan kalkabilmektedir. Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur sorusuna verilecek cevaplardan biri de hormon ilaçları ve doğum kontrol hapları olmaktadır. Bu ürünlerin kullanımı da belirli bir süre sonrasında ağrı ve şişlik meydana getirecektir.

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur ve nasıl geçer

Memede İltihap Toplanması

Süt kanallarında meydana gelen iltihaplanmalar bir süre sonra göğüslerde şişliklere ve kızarıklıklara neden olabilir. Şişmelere bağlı olarak ağrının da görüldüğü böyle durumlarda doktora başvurmak gerekir. İltihaba neden olan virüs, bakteri ya da mikrobun yayılmaya başlaması sonucu oluşan ağrılar artmaya başlayacaktır.

Hamilelik

Hamilelik döneminde ilk 3 ay boyunca göğüslerde büyümeler meydana gelir. Doğum zamanına kadar hazırlanması gereken göğüslerde oluşan büyüme ile birlikte ağrıların oluşması da kaçınılmazdır. Özellikle son trimester döneminde ağrılar artabilir ve hassasiyet meydana gelebilir. Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur düşüncesinde olan kadınların hamilelikten şüphelenip şüphelenmediklerini öğrenmeleri gerekir.

Emzirme

Hamilelik döneminin devamı niteliğinde olan emzirme döneminde annelerin göğüslerinde süt birikmesine ve bebeğin emmesine bağlı olarak şişme, ağrı, kızarıklık ve göğüs üzerinde top şeklinde şişkinlikler oluşabilir. Ağrının geçmesi için bebeği emzirmek ya da göğüslere emzirme sonrasında masaj yapmak yeterli olacaktır.

Memede Kist Oluşması

Göğüs içerisinde bulunan kanallarda görülen kistler bir süre sonra büyüme yapabilir. Sayıları fazla olabilen ya da dokunulduğunda ele gelen bu kistler ağrı ve şişmeye neden olabilir. Aniden gelen ağrıların ve dokunulduğunda oluşan ağrıların tespit edilmesi için doktora başvurmak gerekir.

Meme Apsesi

Meme içerisinde oluşan iltihaplanma bir süre sonra kanın toplanmasına ve irinlerin oluşmasına neden olur. Kadınlarda göğüs ağrısı nedenleri arasında kist ve apse de vardır tam tehşis için kişilerin meme muayenesi yaparak kist ya da apse gibi durumları değerlendirmesi gerekir. Apse oluşması halinde ele oldukça yumuşak şişlikler gelecektir. Şişliklerin ve ağrıların artması halinde doktora başvurulmalıdır.

Meme Kanseri

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur sorusunu soran kadınların büyük bir kısmı meme kanserinden şüphelenmektedir. Göğüslerde oluşan sertlik, memenin şekil almaması durumunda meme kanserinden şüphelenmek mümkündür. Ancak meme kanserinin son evresinde memede ağrı ve şişlikler meydana gelebilmektedir. Kadınların her türlü duruma karşı doktora başvurmaları gerekir.

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur
Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur

Ayrıca bkz: Cinsel İlişkiden Sonra İdrar Yaparken Yanma

Adet Öncesi Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet öncesi dönemde görülen meme ağrıları genellikle koltuk altı ve göğüs kısmında kendini gösterdiği gibi memenin hemen üst kısmında daha da hissedilir hale gelebilmektedir. Adet öncesi dönemde oluşan bu ağrılar hafif hissedilir durumda olsa dahi bazı kadınlarda kıyafet giyme, yüz üstü yatma gibi durumlarda dayanılmaz ağrılara neden olabilir. Ağrıların azaltılabilmesi için kadınların ağrı olan bölgelere masaj yapmaları ve soğuk kompres uygulamaları faydalı olacaktır. Geçmeyen ağrılarda ise doktora danışarak ağrı kesici kremler kullanılabilir.

Sol Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur sorusunda sol göğüs seçeneği oldukça dikkat edilmesi gereken konularda biridir. Sol göğüs bölgesi kalbin bulunduğu taraf olmasından dolayı kalp krizi ve ya damar tıkanıklığı gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Sol göğüs ağrılarında ön göğüste ağrı varsa doktora başvurmak gerekir. Ayrıca sol göğüste oluşan ağrılarda batma hissi ve göğsün çevresinde ağrı oluşuyorsa üşütmeye bağlı olabilmektedir.

Sağ Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Sağ göğüs ağrıları kadınlarda stres, üşütme, alkol ve sigara kullanımı gibi nedenlere bağlı olacağı gibi kolların uzun süre ve aşırı kullanımından da kaynaklanabilmektedir. Kadınlarda göğüs ağrısı neden olur sorusunun cevaplarından olan stresli yaşan tarzının değiştirilmesi ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ağır yük kaldırma ve kolun uzun süre aynı pozisyonda tutulmasına bağlı olarak sağ göğüste ağrılar oluşabilir. Göğüs ağrısı için hastanelerden randevu almak için tıklayın.

Göğüs ağrısı neden olur.
Paylaş

Etiketler: