Kadın Sitesi

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebebi ve Tedavisi

06.01.2020
320
Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Sebebi ve Tedavisi

Kadınlarda sık idrara çıkma, gün içerisinde normalin üzerinde tuvalet ihtiyacını gidermek olarak tanımlanmaktadır. Sık sık idrara çıkmak idrar yolu enfeksiyonları gibi hafif rahatsızlıkların belirtisi olabildiği gibi böbrek iltihaplanması, kalp yetmezliği gibi sorunların habercisi de olabilmektedir. Sık idrara çıkma sorunu olup olmadığını tespit etmek için kişinin normal bir günde kaç kere tuvalete çıktığını sayması ve sık idrara çıktığı günlerde de kaç kere tuvalete çıktığını sayması ile kesinleşebilir. Kadınlarda çok sık idrara çıkma durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik ve Su Tüketimi

Hamilelik döneminde bebeğin organlara baskı yapması nedeniyle sık sık idrara çıkma durumu görülebilir. Normal kabul edilen bu duruma ek olarak bazen tüketilen su miktarının artmasından dolayı da kadınlarda sık idrara çıkma durumu görülebilir. Bu gibi durumlarda tüketilen su miktarına bakılmalıdır.

İdrar Yolu İltihaplanması

İdrar yollarındaki iltihaplanma nedeniyle kadınlarda sık sık tuvalete çıkma isteği oluşacağı gibi pelvik bölgede akıntı, koku ve ağrı da görülen diğer belirtiler olmaktadır. Böyle durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Böbrek Yolu Enfeksiyonları

Böbreklerde oluşan enfeksiyon nedeniyle kadınlarda sık idrara çıkma durumu olduğu gibi ateşlenme, mide bulantısı, yorgunluk gibi belirtilerde görülebilir. Belirtilerden biri dahi görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Kadınlar tarafından kullanılan bazı ilaçların içerisindeki etken maddeler çok fazla su tüketmeye ya da vücudun boşaltım sisteminin daha fazla çalışmasına neden olabilir. İlaç kullanımından kaynaklı bir sorun olduğu düşünülüyorsa doktora başvurulmalıdır.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı olan kadınlarda idrara çıkma sayısında artış olabilir. Yapılacak idrar tahlilinde ortaya çıkan şeker hastalığının tedavi edilmesi halinde kadınlarda sık idrara çıkma durumu ortadan kalkacaktır.

MS ve Parkinson

İdrar torbasına giden sinirlerin sıkışması sonucu idrara çıkma sayısında artış meydana gelebilir. MS ve Parkinson hastalarında da sinir sıkışmasına bağlı olarak idrara çıkma sayısı artabilir.

Mesane Sorunları

Kadınlarda mesanenin çok fazla çalışması ya da taş düşürme gibi durumlara bağlı olarak sık sık idrara çıkma durumu görülebilir.

Stres

Yoğun stres altında olan kadınlarda sıkça rastlanılan durumlardan biri de sık idrara çıkmaktır. Fizyolojik olarak herhangi bir sorunu olmayan kadınlarda stresin varlığı araştırılmalıdır. Ayrıca okuyun: Cinsel İlişkiden Sonra İdrar Yaparken Yanma

Kadınlarda Sık İdrara Çıkma Tedavisi Nasıldır?

Kadınlarda sık idrara çıkma sorunun tedavi edilebilmesi için mutlaka sorununun kaynağına inilmesi gerekir. Hangi nedenden dolayı oluştuğu bulunan bu rahatsızlığın altında yatan neden tedavi edildiğinde sık idrara çıkma durumu da ortadan kalkacaktır.

MS, Parkinson, şeker hastalığı, idrar yolu iltihaplanması, böbrek enfeksiyonları gibi durumlarda doktor tarafından uygulanacak olan ilaç tedavisi ile birlikte sık idrara çıkma durumu ortadan kaldırılabilecektir. Ancak çok su tüketimi ve hamilelik gibi durumlarda kadınların durumu ortadan kaldırmak adına tedbir alması gerekmektedir. Stres nedeniyle oluşan sık idrara çıkma durumunda ise sakinleştirici çay tüketimi ya da stresli ortamdan uzaklaştıracak etkinliklerin yapımı idrara çıkmayı azaltacaktır.

Kadınlarda sık idrara çıkmanın sebepleri.
Kaynak
Paylaş

Etiketler: