Kadın Sitesi

Karadut Neye İyi Gelir Faydaları Nedir?

Karadut Neye İyi Gelir, faydaları nedir, şerbeti ve özü’nün faydalarını öğrenirken. KARADUTUN KULLANILDIĞI 3 ÖNEMLİ YER AÇIKLAYACAĞIZ.

Paylaş
Karadut Neye İyi Gelir Faydaları Nedir?

Karadut, kendine has kokusu ve tadıyla yaz aylarında mutlaka tüketilmesi gereken kan yapıcı olarak bilinmektedir. İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan bu meyvenin güçlü bir antioksidan olduğunu söylemek mümkündür. Asya’dan Afrika’ya ve Amerika kıtalarına kadar geniş bir alanda yetişmekte olan bu ağaçların meyveleri yeşil, kara veya sarı olarak bulunur. Çeşitli ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir öneme sahiptir. Kahvaltı sofralarımızdan eksik olmayan pekmez ve reçel çeşitlerinde karaduta yer vermekteyiz. Ayrıca kek veya kurabiye gibi hamur işlerinde süsleme malzemesi olarak kullandığımız bir meyvedir. Herkes tarafından tüketilmesi gereken karadutun faydaları nelerdir? Karadut Neye İyi Gelir? Nasıl tüketilmeli, kaynatıp içilebilir mi? gibi soruların yanıtlarını sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Karadut Neye İyi Gelir

Yüksek lif içermesi sayesinde pek çok hastalığa iyi gelen karadutun doğal şifa kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Kalp hastalıklarında, kanser hücrelerinde, göz sağlığında ve kolesterolün yükselmesinde tüketeceğiniz bir çay bardağı karadutun faydalarını fazlasıyla görebilirsiniz. Ayrıca kötü kolesterolden uzaklaşmanızı sağlarken, sindirimi hazırlandırarak bağırsakları hareketlendirir. Şişkinliği azaltırken, kabızlık veya gaz şikayeti olan kişilere faydalıdır. Diğer yandan kronik hastalıkların neden olduğu ağrıların azaltılmasında, metabolizmanın sağlıklı çalışmasında ve stresin önlenmesinde etkilidir. A vitamini bakımından zengin olması sayesinde ciltte meydana gelen deformeleri azaltmaktadır.

Karadutun Faydaları Nedir?

Karadutun faydaları saymak bitmez, ancak bilinmelidir ki insanların kemik sağlığını koruyan fosfor, magnezyum ve kalsiyum açısından zengindir. Bu da kemik kalitesini artırmaya yönelik faydalarını ortaya çıkarmaktadır. Kemik erimesi başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan korunmak amacıyla düzenli olarak tüketilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca karadutun suyunu günde yaklaşık iki bardak tüketmeniz halinde vücut direnciniz artacaktır. Doğada en çok dutta bulunan zeaksantin maddesi sayesinde retina bölgesinde meydana gelen göz hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Uzmanların da belirttiği üzere kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırma özelliği bulunan karadut, organ dokularındaki oksijen miktarına olumlu etki yapmaktadır. Böylece metabolizmamız daha sağlıklı çalışırken, bağışıklık sistemine zarar veren mikroorganizmaların sayısını azaltmaya yardımcı olur.

Karadut ta Hangi Vitaminler var?

Karadut, protein ve vitamin bakımından da oldukça zengindir. Kalsiyumdan demire, folattan tiamine ve nisaine kadar pek çok faydalı vitaminlere sahip olan bu meyvede A,E,C ve K vitaminlerini de görmekteyiz. Bu vitaminler sayesinde yaşlanma belirtilerini geciktirme etkisi görülmektedir. Çağımızın en yaygın mide hastalıklarından olan gastrit ve reflü ile başa çıkılmasında önemli rol oynar.

Karadut Şurubu Ne İşe Yarar?

Dışarıdan hazır olarak satın almak yerine evde doğal olarak hazırlayacağınız karadut şurubu sayesinde kan basıncınızın dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Kanımızı temizleme özelliği bulunan ve kanla ilgili tüm hastalıklara iyi gelen karadut şurubunun düzenli tüketilmesi önerilmektedir. Ancak uzman doktorların hangi durumlarda bu meyveyi önermediğini öğrenmeniz gerekmektedir. Alerjik bir durumun söz konusu olması halinde, böbrek hastalığının bulunduğu durumlarda ve kan şekeri düşüklüğüne sahip olan kişilerde önerilmeyen dut ve karadut şurubu tüketiminde aşırıya kaçmamanızı öneriyoruz.

Karadut şurubu ne işe yarar
Karadut şurubu
Karadut Özü Faydaları

Enerji kaynağı olarak nitelendirilen ve faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla olan karadut özü pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Karadut özü, mide problemlerinde, yaşlanma belirtilerinin gecikmesinde, kemiklerin güçlenmesinde ve kanın temizlenerek pıhtılaşmanın önlenmesinde etkili olan şifa kaynağıdır. Uzmanlar tarafından kanser önleyici etkisi olduğu belirtilirken, bağırsak problemlerine de iyi gelmektedir. Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin düzenli olarak tüketmesi halinde olumlu sonuçları alacağı görülmektedir. Aç karnına tüketmeniz halinde vücudunuzdaki tüm bakterilerle savaşacak olan karadut özü sayesinde kan hücrelerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Potasyum, demir veya manganez gibi mineraller bakımından zengin olması sayesinde pek çok hastalığa tüketilmektedir. E ve K vitaminlerini içermesi cilt problemlerinin giderilmesini sağlarken, kemik sağlığının yerinde olmasını sağlamaktadır. Ayrıca bkz: A’dan Z’ye kuru üzümün Faydaları

Paylaş