Kadın Sitesi

Kış Çayı Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı? Kış Çayı’nın İçindekiler.

Kış Çayı Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı? Kış Çayı’nın İçindekiler.

Kış Çayı Demleme Tarifi

Kış çayı genellikle soğuktan ve gripten korunmak için tüketilen bir bitki çayıdır. Çay, Türk toplumunun vazgeçemediği içeceklerin başında gelir. Sıcak olarak içilen bir içecek olmasına rağmen yaz kış fark etmeden her daim büyük bir keyif ile içilmektedir. Siyah çay istenilen her an içilirken bazı çay çeşitleri ise sadece belirli mevsimlerde tercih edilmektedir.

Genellikle soğuk kış aylarında içmekten büyük bir keyif aldığımız çay çeşidi ise çeşitli bitkilerle hazırlanan kış çayıdır. Her ne kadar da ismi kış çayı olsa da sadece soğuk havalarda grip, nezle, soğuk algınlığı gibi birçok hastalıktan korunmak için değil, bu çay bağışıklığınızı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak için istediğiniz her an içebilirsiniz. Şayet kış çayı nasıl yapılır? konusundaki yapım teknikleri doğru uygulanırsa çok lezzetli, mis gibi kokusuyla şifa kaynağı bir çay hazırlanabilir.

Atom çayı, içinde bulunan her bir bitkinin enerji ve sağlık kaynağı olmasından dolayı, atom çayı olarak da bilinmektedir. Peki, kış çayı nasıl hazırlanır, hazırlanırken içerisine hangi bitkiler katılmalıdır?

Malzemeler

1 kaşık kuşburnu

2 kaşık ıhlamur

1 kaşık ada çayı

3 adet okaliptüs yaprağı

2 adet zencefil

1 kaşık hibiskus.

Hazırlanışı

Lütfen burayı dikkatlice okuyun: Kış çayı hazırlamanın en önemli püf noktası, bitkileri kaynatarak değil kaynamış suyun içinde buharda demleyerek hazırlanmalıdır. Kaç kişi için çay hazırlanacaksa o miktarda su çaydanlık kullanılarak fokur fokur kaynatılır ve ateşten alınır. İçerisine tarçın, zencefil, zerdeçal, ada çayı, ıhlamur gibi istenilen bitkiler katılır ve en az on dakika demlendikten sonra sıcak sıcak içilir. Demlenirken mutlaka çayın ağzı kapatılmalıdır. Bunun nedeni ise sıcak suyun içerisinde bulunan bitkilerin faydalarının uçup gitmemesi içindir.

Kış Çayı Zayıflatır mı.?

Bazı bitki türlerinin zayıflama konusunda etki gösterdiği birçok uzman doktor tarafından desteklenmektedir. Merak edenler için atom çayı zayıflatır mı? sorusuna verilecek cevap, evet olacaktır. Kış çayının zayıflamaya yardımcı etkisi vardır. Hem hastalıklardan korunmak hemde aynı zamanda zayıflatıcı etkisini görmek için hazırladığınız kış çayının içerisine tarçın, zencefil ve zerdeçal koyulması tavsiye edilmektedir. Çünkü tarçın, zencefil ve zerdeçalın metabolizmayı hızlandırıcı, yağ yakıcı ve iştah kesici etkilerinin olduğu bilinmektedir. Sadece atom çayı içerek zayıflamak mümkün değildir. Bu çayların içerisinde bulunan bitkiler tek başına zayıflamak için yeterli değildir. Zayıflamak için sağlıklı beslenme ve spor mutlaka yapılmalıdır.

Kış Çayı İçindekiler

Kış çayı hazırlamak için belirli bir kriter yoktur. Damak tadınıza göre istenilen her bitki ve meyve ile atom çayı hazırlanabilir. Tarçın, zencefil, zerdeçal,ada çayı, ıhlamur, yeni bahar, karanfil, nane, limon, portakal ve elma kabukları kullanarak karışık çay hazırlayabileceğiniz gibi bu bitkileri tek tek de kullanabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz kış çayının faydalarını görmek için kesinlikle şekersiz içilmesi gerekmektedir. Şeker yerine tatlandırıcı kullanmakta doğru bir yöntem değildir. İllaki tatlandırmak isterseniz içine çok az bal yada pekmez ilavesi yapabilirsiniz. Abartıya kaçmadan ölçülü bir şekilde dilediğiniz zaman atom çayı içilebilir.

Paylaş