Kadın Sitesi

Kokina Yılbaşı Çiçeği Nedir, Kokina Ne Demek?

Kokina Yılbaşı Çiçeği Nedir, Kokina Ne Demek?

Yılbaşı günlerinde yılbaşı çiçeği ile çok karşılıyoruz. Artık yılbaşı ile özdeşleşen bu çiçek türü herkesin sevdiği çiçeklerden biri olarak bizi karşılıyor. Günümüzde özellikle yılbaşının yaklaşması ile her yerde ortaya çıkan bu çiçek türü süslemelerde ve satış tezgahlarında yerini almış durumda.

Kokina Çiçeği Nedir? Kokina Ne Demek?

Kokina, Aralık ayının gelmesiyle sahnelerde yerini almış durumda. Kokina aslında Latince Ruscus Aculeatus ismine sahiptir. Ancak biz Türkler bunu türkçeleştirerek tavşan memesi adını vermiştir. Yunanca da ise Kokina kırmızı anlamına geliyor, bundan dolayı da Kokina olarak adlandırılmaya devam ediyor.

Kokina, özellikle kış mevsiminde sıkça rastladığımız yaprak dökümü gerçekleşmeyen dikenli ve küçük bir bitki çeşidi olmakta. Kokina ucunda bulunan kırmızı küçük bitkilere ise silcan adı veriliyor. Kokina bitkisi ortalama olarak 30-50 cm arasında boyutlara sahip oluyor.

Özellikle sahil şehirlerinde çıkan bu bitki soğuğa karşı oldukça dayanıklı olmakta. Kokina aslında bir bitki değildir Kokina bitkisi uzun yeşil dikenli bir bitkidir ve üzerine silcan yani kırmızı bitkilerin eklenmesi ile bir bütün haline gelir. Bunu yapmak ise baya zahmetli bir iştir. Çünkü üzerinde bulunan dikenler işi baya zorlaştırıyor.

Kokina Çiçeğine Nasıl Bakılır?

Kokina çiçekleri buketler halinde bizleri karşılıyor. Bitki genel olarak uzun bir boya sahip olduğu içinde vazolar da yerini alıyor. Kokina istenildiği takdirde saksıda da büyütülür. Ancak bunun için hava ortamına da dikkat edilmesi gerekiyor. Kokina çok sıcağı ve suyu sevmez. Haftada iki veya üç kez sulamak yeterli olacaktır. Ancak bitkinin kökünden sulanması gerekir. Güneşi çok görmeyen bölgelerde büyütmek Kokina için daha sağlıklı bir seçim olmaktadır.

Kokina Çiçeģinin Meyvesi Yenir Mi?

Kokina çiçeği çok fazla faydası bulunan bir çiçektir. Ancak bu faydalardan yenerek yararlanılmıyor. Birçok kişi tarafından kokinanın yenilip yenilmeyeceği soruluyor. Bu soruya cevap verecek olunursa, Kokina çiçeği yenilmez ancak faydalarından yararlanmak mümkün.

Şans ve bereket getirdiğine inanılan Kokina bitkisi aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor, ödem gideriyor, basura etkilidir, mikrop öldürücü özelliği bulunuyor ve eklemlere oldukça iyi geliyor.

Kokina bitkisi yenilmiyor ancak içiliyor. Kokina bitkisinin köklerinin öncelikle kurutulması gerekiyor. Bitki kurutulduktan sonra çay olarak kurtuluyor. Ancak şu da belirtilmelidir ki kokinanın kökü acı bir tada sahiptir. Bundan dolayı tüketimi oldukça zorlayıcı olabilir. Tadı acı olduğu için Kokina çayını bal ile tüketmek daha iyi bir seçenek olacaktır.

Yılbaşı çiçeği Kokina faydalı olsa da hayvanlar için zehirleyici bir özelliği bulunuyor. Bundan dolayı evcil hayvanlardan uzak tutulması gerekiyor. Bu bitkiyi tüketecek olan kişiler mutlaka doktora danışılması gerekiyor. Kokina çiçeği doğal olanları olduğu kadar yapay olanları da piyasa da sıkça yer almaktadır. Bundan dolayı bu hususa dikkat edilmesi gereklidir.

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.