Kadın Sitesi

A’dan Z’ye Kuru Üzümün Faydaları ve Zararları

A’dan Z’ye Kuru Üzümün Faydaları ve Zararları

 Üzümün Faydaları

Birçok kişi kurutulmuş üzümü sever, ancak bunun sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz?

Kuru üzüm, örneğin magnezyum, demir ve kalsiyum, C, A ve B vitaminleri gibi birçok faydalı vitamin ve mineral içerir, kurutulmuş meyvelerdeki fruktoz, taze üzümlerden 8 kat daha fazla içerir.

Aslında, kuru üzümlerin faydaları, taze üzümlerin faydalı özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Sadece kurutulmuş meyvenin vücut üzerindeki yararlı etkisinin, taze “ebeveyni” nden 10 kat daha fazla olması farkıyla.

Kuru üzümde bulunan çok sayıda B vitamini, sinir sisteminin işleyişini olumlu yönde etkiler. Kuru üzüm uykusuzluğa karşı savaşmaya yardımcı olur ve sakinleştirici bir etkisi vardır.

Sık sık kan basıncınızla veya solunum sistemi ile ilgili komplikasyonlarınız varsa, diyetinize kuru üzüm ekleyin. Kuru üzüm ayrıca kardiyovasküler sistem için de faydalıdır.

Siyah Kuru Üzümün Faydaları

Siyah üzümlerin şifalı ve sağlığını iyileştirici özellikleri ile birlikte, gerçekten kayda değer sonuçlar verecek bazı doğal bileşiklere sahiptirler.

1. Siyah kuru üzüm doğal kan temizleyici:

Hiç kimse kusursuz bir ciltle doğmaz ve bu amacın başarılması her kadının sahip olduğu arzudur. Siyah kuru üzüm, kan saflaştırmasıyla ilgili olarak doğal özelliklere sahiptir. Bu, tehlikeli sıvıları, toksinleri ve kirleri sistemden dışarı atmaya yardımcı olur. Genellikle sivilceler, lekeler, kırışıklıklar ve diğerleri gibi cilt sorunlarından sorumludurlar. Kan iyice temizlendiğinde, sağlıklı, sorunsuz ve parlak bir cilde sahip olacaksınız.

2. Siyah kuru üzüm cildin yaşlanma belirtilerini geciktirir:

Siyah kuru üzümdeki antioksidanların içeriği, ciltte hasara neden olan serbest radikallerin yok edilmesi ve nihayetinde cildin yaşlanmasını geciktirmek için idealdir. Ayrıca cildi güneş ışığından ve kirlenmeden korur. Erken yaşlanmayı önlemek için, her gün bir avuç siyah kuru üzüm tüketmeniz yeterlidir.

3. Siyah kuru üzüm osteoporozu tedavi eder:

Siyah üzümlerde iyi potasyum ve kalsiyum seviyeleri, kemikleri güçlendirmek ve osteoporoz gibi hastalıklardan uzak durmalarını sağlamak için gereken en önemli besinlerden bazılarıdır. Zaten bu sorundan muzdaripseniz, siyah kuru üzüm kemik remineralizasyonuna neden olacak ve krizi iyileştirecektir.

4. Siyah kuru üzüm saçın beyazlamasını önler:

Siyah kuru üzüm’ün C vitamini ve demir seviyeleri çeşitli minerallerin emilimine yardımcı olur ve saçlar için derin besinler sağlar. Bu sadece saçın genel sağlığını korumakla kalmaz, saçın doğal rengini de korur.

5. Siyah kuru üzüm kansızlığı tedavi eder:

Siyah kuru üzümdeki demir içeriği, kandaki hemoglobin seviyesini artıran ve kansızlığı mükemmel tedavi eden mucizedir. Günlük bir avuç siyah kuru üzüm tüketimi, vücudun günlük demir ihtiyacını karşılayacaktır.

Kuru Üzümün Cilde Faydaları

Cildin yaşlanma belirtilerini durdurmak istiyorsanız, düzenli olarak siyah kuru üzüm tüketimi sizin için mükemmel bir seçim olacaktır.

Toksinlerin, atığın ve kandaki diğer bazı safsızlıkların varlığı kuru ve çekici olmayan yüz cildine yol açar. Mükemmel bir doğal antioksidan kaynağı olan kuru üzümler, karaciğer ve böbreklerin işlevlerini düzenler, serbest radikallerin zarar görmesini önler ve vücut için detokstur. Bütün bunlar cildin durumunu iyileştirir.

Siyah kuru üzüm, temel fitokimyasalların yanı sıra yüksek miktarda antioksidan içeriyor. Bu bileşiklerin her ikisi de, cilt hücrelerini güneşe uzun süre maruz kalma, aşırı kirlilik, vb. Kaynaklı potansiyel hasarlardan koruyabilir.

Serbest radikallerle savaşarak cilt hücrelerinin deoksiribonükleik asidinin (DNA) parçalanmasını önleyebildiklerinden, bağışıklığımız güçlendirilir ve kas liflerinin esnekliği büyük ölçüde artar, erken yaşlanmayı önler.


Kuru Üzümün Zararları

Kuru üzüm fazla zarar vermez. Ancak, şeker hastaları, gastrointestinal hastalıklardan muzdarip insanlar, ağır obezite ve tüberküloz için kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca bkz: Karadut Neye İyi Gelir

Kuru üzümün faydaları
Paylaş