Kadın Sitesi

Kuşburnu Reçeli Nasıl Yapılır?

Kuşburnu Reçeli Nasıl Yapılır?

Kuşburnu reçeli nasıl yapılır? Kuşburnu reçelinin faydaları ve farklı kuşburnu reçeli tariflerini öğrenirken size kuşburnu reçeli yapımında 3 özel formül açıklayacağız.

Kuşburnu reçeli yapımında kullanılacak malzemeler: 1 kg kuşburnu, 0,5-1 kg toz şeker, yarım limon veya bir çay kaşığı limon tuzu, yeteri kadar su.

Kuşburnu C vitamini içermektedir; C vitamini soğuk havalarda baş gösteren nezle, grip gibi hastalıklara iyi gelmektedir Ayrıca kuşburnu tok tutucu özelliği sayesinde zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. KUŞBURNU ZAYIFLATIRMI yazımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kuşburnu Reçeli Tarifi

Ön Hazırlık Aşaması : Kuşburunları yıkadıktan sonra düdüklü tencerenin içine koyun. Kuşburunlarını düdüklü tencereye koyduktan sonra, tencerenin içine kuşburnu yüzeyinin üzerine çıkacak kadar su koyunuz. Düdüklü tencerede yaklaşık 45 dakika pişirin. Kuşburunlarının suyunu süzün, kuşburunları lapa kıvamında (yumuşamış) olacaktır.

Kuşburunlarını ateşten aldıktan sonra soğuması için bırakın.

Elinize eldiven takarak, kuşburunlarını eziniz. Ezilmesinin nedeni kevgirden daha rahat geçmesi ve çekirdeklerinin rahatça ayıklanması, posasının ayıklanması içindir.

Kuşburnuları sıkarak posanın çekirdeklerinden arınmış halde, kevgirden geçmesini sağlayın.

Bir süre sonra posanın katı olduğunu görürseniz bir miktar su ilave ederek katı posanın kevgirden daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz.

Sonrasında kuşburnuları kepçenin arka yuvarlak, dairesel şekilde döndürerek süzgeçten geçirin. Bunu yapmamızın nedeni kuşburnunun yapısında bulunan kıllı yapıyı ayıklamak içindir. Kılları ayıklamazsanız kuşburnu yerken kılsal yapı ağzınıza batar. Ayrıca kuşburnu çayının Faydaları ve kuşburnunun şifalı özellikleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kuşburnu Reçeli Yapımı

Genelde 1 kg kuşburnu için 0,5 kg toz şekeri koymak gerekir. Ancak tat düzeyini şekeri azar azar katarak tadını deneyerek de şeker miktarını ayarlayabilirsiniz. Şekeri ilave ettikten sonra, yavaş yavaş karıştırmaya devam etmelisiniz. Aksi halde kuşburnu dibe yapışacaktır. Reçelin kaynama süresi 10-15 dakika civarında olmalıdır. Ocağın ateşi iyice kısık olmalıdır. Kaynadıkça reçelin koyulaştığına tanık olacaksınız.

Reçelin koyuluk miktarı istediğiniz gibi olunca yarım limon sıkarak reçelin içine ilave etmelisiniz. Limon yerine limon tuzunu su içerisinde eriterek de kullanabilirsiniz.

Kuşburnu reçeli kaynarken çok fazla sıçrar, bu nedenle kısık ateşte kaynatmalısınız.

Reçel Yapımında Farklı Bir Yol

Kuşburnu reçelini yaparken, kuşburnu çekirdeklerini kevgir yardımıyla çıkartmayı tercih edebileceğiniz gibi, kuşburnu meyvelerini henüz çiğken ayırıp da çıkartabilirsiniz.

Bazı kişiler reçelde kuşburnu meyvelerini olduğu haliyle isterler. Kuşburnu reçeli nasıl yapılır? Sorusunun cevabını taneli kuşburnu reçeli istiyorum şeklinde verirseniz, o zaman kuşburnu meyvelerini haşlayarak süzgeçten geçirmenize gerek yoktur.

Kuşburnu reçeli nasıl yapılır? Konusunda en önemli püf nokta, son aşamada reçelin kısık ateşte kaynatılma süresini fazla uzun tutmamalısınız. Kuşburnu C vitamini içerdiğinden, uzun süre kaynatılması C vitamininin yok olmasına neden olacaktır.

Kuşburnu reçeli nasıl yapılır? Konusunda diğer püf noktamız, reçeli kavanozlara doldurduktan sonra, reçelinizi serin, kuru bir ortamda muhafaza etmeye özen göstermenizdir.

Özel Tariflere Bakınız

Paylaş

Etiketler: