Kadın Sitesi

Mevsimsel Grip Belirtileri ve Tedavisi

14.12.2019
260
Mevsimsel Grip Belirtileri ve Tedavisi

Mevsimsel grip ani başlayan ateş, öksürük, baş ağrısı, kas ağrıları ve eklem ağrıları, şiddetli halsizlik, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile karakterizedir.

Öksürük şiddetli olabilir ve 2 hafta veya daha uzun sürebilir. Çoğu insanda, sıcaklık normale döner ve herhangi bir tıbbi yardım alınmadan bir hafta içinde semptomlar kaybolur. Ancak grip, özellikle yüksek risk altındaki kişilerde ağır hastalık ve ölüme neden olabilir. 

Hastalık hem hafif hem de şiddetli formlarda ortaya çıkabilir ve hatta ölümle sonuçlanabilir. Hastanede yatış ve ölüm vakaları çoğunlukla yüksek risk gruplarında görülür. Yıllık grip salgınlarının 3-5 milyon şiddetli hastalık vakasına ve solunum hastalıklarından 290.000 ila 650.000 ölüme yol açtığı tahmin edilmektedir.

Sanayileşmiş ülkelerde, influenzaya bağlı ölümlerin çoğu, 65 yaş ve üstü insanlar arasında meydana gel. Salgınlar, işten / okuldan devamsızlık ve verimlilik kaybına yol açabilir. Yoğunlaşma dönemlerinde, klinikler ve hastaneler kalabalık olabilir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki mevsimsel grip salgınlarının sonuçları iyi bilinmemektedir, ancak bilimsel çalışmalara göre, 5 yaşın altındaki çocukların influenza ile ilgili düşük solunum yolu enfeksiyonları olan ölümlerinin %99’u gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkmaktadır.


Grip Belirtileri Var Ne Yapmalıyım?

Grip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız yapılacak ilk şey doktora görünüp test yaptırmaktır. Enfeksiyonun ne tür bir enfeksiyona ait olduğunu, hangi ilaçların üstesinden gelmeye yardımcı olacağını ve ayrıca bakteri komplikasyonları olup olmadığını tespit etmenin tek yolu budur.

İlaçları ancak tanı konduktan sonra kullanabilirsiniz, ancak kendinizi iyi hissetmekmiyorsanız, nane limon gibi ilaçsız tedavi yöntemleri kullanmakta fayda vardır.

Gripte Ateş Kaç Gün Sürer?

Gripte ateş genelde 2-3 gün maksimum 1 hafta sürer, özelikle çocuklarda enfeksiyon ateşe neden oluyorsa, ateşin düşürülmesi için enfeksiyon’un tedavi edilmesi gerekmektedir aksi taktirde ateş düşürülemez. Çocuklarda ve bebeklerde ateşin düşürülmesi için önce enfeksiyondan arındırılmalıdır. Eğer çocuğunuz 5 yaşından küçükse, havale geçirme tehlikesi olduğu için hemen doktora gidilmelidir.


Grip Tedavisi

Grip salgınları kuzey yarımkürede her sonbahar ve kış mevsiminde meydana gelir, ancak çoğu kişi için sürpriz olarak gelir. Kendinizi gripten korumak çok zordur yıllık olarak nüfusun ortalama % 10’unu etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır.

Bu çok büyük bir rakam: 10 kişiden en az biri grip oluyor. Ayrıca, grip hiçbir şekilde zararsız değildir: çocuklar, yaşlılar ve bağışıklığı zayıflamış olanlar için grip ölümcül olur. Grip tedavisi şansa bırakılmamalı, ciddiye alınmalıdır.


İlaçsız grip tedavisi


Grip olduğunuzda daha fazla sıvı tüketmeniz gerekir. Bol miktarda su içmek, virüsün aktivitesinin bir sonucu olarak oluşan toksinlerin hızla giderilmesine yardımcı olacaktır. Hastalık sırasında baş ağrısı, halsizlik ve bulantıya neden olan toksinler. Ek olarak, griple birlikte terleme sıklıkla görülür ve bununla birlikte hasta sıvı kaybeder.

Bu nedenle, su kaybını önlemek için rezervlerinin yenilenmesi gerekir. Kafein ve alkol içermeyen ılık içecekler içmek en iyisidir, meyveli içecekler, bitki çayları, nane limon veya su. Bu arada, çok sıcak içecekler içmemelisiniz. Büyükannelerimizin nane limon ile sıcak bitki çayı içmenin gribi atlatmaya yardımcı olacağından emin olmalarına rağmen, sıcak içecek faydalı olmaktan daha çok zararlıdır, boğazı yakar ve ağrıyı dahada şiddetlendirebilir o yüzden sıcak değil ılık içilmelidir.

Aynısı ısı için de geçerlidir. Yüksek sıcaklıklarda, çok kalın giyinmemek daha iyidir, bu, termoregülasyon işlemini bozar. Genel olarak, geleneksel ilaç tarifleri konusunda dikkatli olmanızı ve kötüye kullanmamanızı tavsiye ederiz.  Birçok geleneksel grip tedavisi yöntemi yalnızca anlamsız değil, aynı zamanda zararlıdır. Ayrıca bkz: Bebeklerde Öksürük Nasıl Geçer ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?


İlaç İle Grip Tedavisi


Grip için tüm ilaç tedavisi iki tipe ayrılabilir: semptomatik ilaçlar ve hastalığın etken maddesi ile savaşmaya yardımcı olan ilaçlar. Semptomatik ilaçlar, ateşi düşürmek ve ağrıyı hafifletmek için tasarlanmış ilaçları içerir. En sık olarak, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar bu amaçlar için reçete edilir. Bu parasetamol, ibuprofen ve herkese tanıdık diğer araçları içeren çok geniş bir ilaç grubudur. Vazokonstriktör damlaları burun akıntısı ile başa çıkmak için yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, 5-7 günden daha uzun süre kullanılamazlar; aksi halde, burun mukozasının atrofisinin ve kişinin sürekli olarak damla kullanmaya zorlandığı kronik bir durum olan tıbbi rinit riskini alırsınız. Vazokonstriktörler yağ bazlı damlalarla değiştirilebilir. Çok verimli çalışmıyorlar ve anında rahatlama vermiyorlar, ancak çok agresif değiller. İnfluenza hastaları sıklıkla öksürükten rahatsız olur ve eczaneler çok çeşitli öksürük ilaçları sunar.

Ancak onları kendiniz doktora danışmadan satın almamalısınız. Gerçek şu ki, bazı ilaçlar öksürük refleksini baskı altına alıyor ve kuru bir öksürük ile reçeteleniyor, diğerleri ise balgamın incelmesine ve akciğerlerin temizlenmesine yardımcı oluyor, ıslak bir öksürük ile alınması gerekiyor. Yanlış bir grup fon seçerken, zatürree ile dolu akciğerlerde nemin durgunluğuna neden olabilirsiniz. Semptomatik ilaçların ne kadar çeşitli olduğu farketmeksizin, grip tedavisi bunlara değil, antiviral ilaçlara dayanmaktadır.

Özel Makalelere Bakın

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.