Kadın Sitesi

Ruj Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 3 Kural

22.12.2019
317
Ruj Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 3 Kural

Ruj seçimi yaparken ten, kıyafet ve saç rengi oldukça önemlidir. Cildi esmer renkte olan kişiler, bordo-kırmızı renkte rujları tercih etmemelidir. Daha şeffaf, nötr, turuncu tonlarda rujlar kullanmaları daha doğru olacaktır. Beyaz tenli, pembe-beyaz tenli kişiler yüz hatlarını belirginleştirmek için koyu, canlı renkli rujları tercih etmelidirler.

Çok sert renklerde, dikkat çeken kırmızı, bakır renginde saçlarınız varsa kesinlikle nötr, yumuşak renklerde ruj renklerini tercih etmelisiniz.

Giydiğiniz kıyafetlerle uyumlu veya kontrast renklerde seçeceğiniz makyaj malzemesi renkleri ve tonları tamamlayıcı olarak sizin görüntünüzü etkileyecektir.

Ten Rengine Göre Ruj Seçimi

Soğuk alt tonuna sahip ciltlerde, koyu-canlı renklerde rujlar güzel görünmektedir. Fuşya, mürdüm, kırmızı, pembe, gülkurusu renklerini gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Bej, mercan, kahverengi, turuncu, mercan, tarçın renkleri rujlar sıcak alt tona sahip ciltlerde hoş durmaktadır. Nötr ciltler tüm renkleri tercih edebilirler.

Saç Rengine Göre Ruj Seçimi

Dudaklarınızın dolgunluğunu ve şeklini ön plana çıkaran rujun seçiminde saç rengi önemlidir. Açık renk saça sahip olanlar, genellikle açık renk ve duru ten rengine sahiptirler. Koyu renk, özellikle kırmızı renginde rujlar çok itici bir görünüme neden olur. Meyve tonları ve açık pembe rengi tonlar açık renk saçlar için uygun olacaktır. Eğer küllü sarı, kahverengi saçlara sahipseniz portakal rengi, pembe rujlar iyi gidecektir. Koyu kestane rengi saçlara sahip kadınlar, bronz ve turuncu rengi tercih etmemelidir. Kızıl ve bakır rengi saçlar, bakır ve soğan kabuğu, şeftali rengi rujları tercih etmelidirler. Siyah renk saçları olanlar pembe, uçuk, soluk renkli tonlu tercih etmemelidir. Kırmızı, çok parlak ve belirgin ruj renkleri siyah saçlı kadınlarda oldukça güzel durmaktadır.

Elbise Rengine Göre Ruj Seçimi

Giyilen elbisenin günlük hayatta veya gece giyilen bir elbise olmasına bağlı olarak seçeceğiniz ruj rengi farklı olacaktır. Gece giyilecek elbiselerle tercih edeceğiniz ruj renkleri belirgin, baskın ve koyu renk rujlar olmalıdır. Giyeceğiniz kıyafetle uyumlu olan ruj ve diğer makyaj malzemelerinin seçimi, sizi oldukça bakımlı ve şık gösterecektir.

Eğer dekolte bir kıyafet giydiyseniz, seksi ve kadınsı görünümünüzü tamamlayan renk kırmızı renktir. Eğer dudaklarınız dolgunsa, kalın-etli dudaklarınız varsa ve yüzünüzde ön plana geçirmek istediğiniz dudaklarınız ise mutlaka kırmızı rengi tercih etmelisiniz. Kırmızı renk ruj sürdüyseniz dikkat çekici olursunuz.

Pembe renk ruj koyu renkli kıyafetler giydiğinizde oldukça tamamlayıcı duracaktır. Özellikle büroda çalışanlar takım elbiseler giydiklerinde pembe renk ruj, sade duracak ve iddialı olmayacaktır.

Mercan rengi ruj krem, bej, toprak rengi kıyafetler giydiğinizde tamamlayıcı olacaktır. Mercan rengi, kırmızı-bej rengi arası bir renktir; hem iddialı hem sade renktir. Mercan renk ruj sürülmüşse, göz makyajı bej-kahve tonlarıyla yapılmalıdır.

Mürdüm ruj, bej ve gri renkte kıyafetlerle oldukça uyumludur. Spor kıyafetler giydiğinizde mürdüm rengi tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bkz: Evde Pratik ve Profesyonel Cilt Bakımı

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.