Kadın Sitesi

Doğal Saç Bakım Malzemeleri Nelerdir?

15.12.2019
575
Doğal Saç Bakım Malzemeleri Nelerdir?

Saç bakımında doğal malzemeler kullanarak saç yapısını bozmayan, sacların doğal ve sağlıklı bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz. Günümüzde saçların daha canlı ve doğal görünmesi için yüzlerce ürün satılıyor olsa da hiç biri doğal malzemelerin yaptığı etkiyi gerçekleştirememekte ve kimyasal içeriğinden dolayı saçın yapısına zarar vermektedir. Yapılan araştırmalara göre içeriğinde doğal özler bulunduğu söylenen pek çok saç bakım ürününün, saç bakımında kullanılan doğal malzemeler kadar etkili olmadığı ortaya konmuştur. Bu nedenle sizde saçlarınızda geçici bir güzellik yerine kalıcı bir sağlık amaçlıyorsanız doğal malzemeler kullanmaya başlamalısınız.

Saç Besleyen Güç: Zeytinyağı

Doğal saç bakım malzemeleri arasında saç derisinin yapısı ile uyumlu en doğal ürünlerden biri zeytinyağıdır. Özellikle kurumuş olan ve mat bir görüntüye sahip saçlarda kullanılması halinde nem dengesini ayarlayarak daha parlak bir görüntü sunar. Kıvırcık ve sürekli olarak kabaran saçların yatışmasında ve buklelerin daha güzel durmasında da etkili olan zeytinyağı, sertleşmiş saçların da daha yumuşak olmasına yardımcı olur.

DİKKAT! Zeytinyağı seçerken soğuk sıkım sızma zeytinyağı olmasına dikkat edilmelidir. Saç diplerinden uçlarına varıncaya kadar masaj yaparak kullanılacak olan zeytinyağı, 40 dakika kadar saçta bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Her banyo işleminden önce yapılabilir.

Saç Dökülmesinin Düşmanı: Çay Ağacı Yağı

Bölgesel ya da genel olarak saç dökülmesinden şikayetçi olanlar için önerilen doğal saç bakım malzemeleri içerisinde çay ağacı kısa sürede dökülmeyi ortadan kaldırması ile bilinmektedir. Çay ağacı yağı saç diplerinde biriken kimyasal maddelerin temizlenmesini, gözeneklerin açılmasını ve saçların dipten itibaren güçlü bir şekilde uzayabilmesini sağlamaktadır. Güçlendirici etkisinin yanında saçları nemlendirerek, yumuşak bir hal almasını sağlayan çay ağacı yağı köklerin saç derisine tutunmasında da etkilidir.

DİKKAT! Genellikle konsantre şekilde satışa sunulan bu ürünü kullanmadan önce seyreltilmesi gerekir. Bazı saç derileri için alerjiye ve ya tahrişe neden olabilir. Bu nedenle az bir bölgeye banyodan önce uygulanmalıdır. Saçların seyrek olduğu kısımlarda uygulanması halinde de saç dökülmesine neden olan sorunları ortadan kaldıracaktır.

Saç Köklerinin Dostu: Hindistan Cevizi Yağı

Saç sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçların büyük bir kısmında bulunan Hindistan cevizi yağı, saçların sağlıklı bir görünüme kavuşmasında da etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Hindistan cevizi yağı diğer doğal ürünler gibi saçın derisinde kalmayıp derinin içerisine nüfuz eder. Bu nedenle saçlarda daha kalıcı hale gelen Hindistan cevizi yağı kimyasal ürünler ve saçları yıpratan işlemlerden sonra oluşan protein kaybını önleyerek saçları beslemeye devam eder. Gür, sağlıklı uzayan ve canlı saçlar elde etmek için bu ürün kullanılabileceği gibi uçlarındaki kırıkların azalması için de kullanılabilir.

DİKKAT! Hindistan cevizi yağı alırken mutlaka doğal olanları tercih etmek gerekir. Konsantre halinde bulunan bu yağ saçlara yoğun olarak değil ölçülü bir şekilde kullanılmalıdır. Fazla olan yağ bir süre sonra saç köklerine zarar verebilmektedir. Evde doğal saç bakım malzemeleri ile yapılacak olan bu işlem sonrasında banyo yapılarak saçlar temizlenmelidir.

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.