Kadın Sitesi

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz

24.12.2019
265
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz

Sağlıklı bir Yaşam için ilk ve en önemli şey, beslenme de öğün atlamamaktır. Atlanan her öğün, yemeğin yeneceği öğüne kadar daha fazla acıkmak demektir. Bu da aç iken yenilen yemeğin kalorisine bakmadan, miktarını hesap etmeden, ihtiyaçtan fazlasını vücuda sokmak demektir.

Sağlıklı Beslenmek İçin Öğün Çeşitliliği Bol Olmalı

Yemek öğünlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı, çok çeşitlilik ihtiva eden beslenme ile olmasıdır. Günlük yapılan beslenme planı, tüm besin guruplarını içerecek şekilde olması gerekir. Sağlıklı Yaşam ve Beslenme için, hem et hem süt hem sebze hem meyve ham de tahıl gibi besinler, itinalı bir şekilde yer almalıdır. Et gurubunun tüm çeşitleri ile süt ve süt ürünleri de planlamadaki yerini almalıdır.

Gün İçinde Farklı Zamanlarda Değişik Besinler

Her şey zamanında değerlidir. Gençlikte sağlıklı beslenen kişiler, ilerleyen yaşlarda bunun meyvesini toplarlar. Her meyve ve sebze, doğal yollarla ürediği zaman diliminde, besin yönünden değerlidir. Besinler, yapılan planlamada, hem farklı türlerde olmalı hem de mevsiminde çıkanlardan olmalıdır. Aynı özelliklerdeki besinlerin hepsinin bir arada tüketildiği öğünlerden kaçınılmalıdır.

Sebze ve Meyvenin Toprakla Teması

Sağlıklı beslenmek isteyen bir insan, sağlıklı gıdaları, gün içinde bolca tüketmelidir. Bu türe giren gıdaların başında, su gelmektedir. Vücut organları için can simidi ve motor vazifesi gören su, organların da yakıtıdır. Sebze ve meyveyi bolca tüketen bir insan, Sağlıklı Yaşam ve Beslenme ile alakalı önemli bir adım atmıştır.

Lif ihtiva eden meyve sebzelerin tüketilme oranını arttırırken, yaşadığı çevrede üretilen ve yetişen besinler olmasına özen gösterilmelidir. Tropikal iklim meyve ve sebzesi, o iklim kuşağına has bir besindir. O coğrafya insanlarında daha fazla etkili olan etken maddesi vardır. Yaşadığı şehrin dağında ve bayırında biten bir ot, tropikal çeşidinden daha fala yarar sağlayacaktır.

Doğal Yağın Azaltılması

Meyve sebze tüketimi ile bol sıvının vücuda girmesi, vücut metabolizmasını düzenleyeceğinden, daha az kalori alınmış olacaktır. Bol ve değişen renklerde sebze meyve tüketimi, kilo kontrolünü de sağlamaktadır. Diğer yandan da, kalp damar ve kanser gibi ölümcül rahatsızlıklar için koruma kalkanı oluşturur.

Beslenmedeki yağ tüketimi, dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Özellikle katı yağlar ve suni olanlarından uzak durulması gerekir. Tereyağının da doğal yöntemlerle olanı tercih edilmelidir. Fabrikasyon tereyağları başlıca düşmanlardandır. Bir gün için önerilen yağ miktarı, üç yemek kaşığı olmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için beslenme de abur cubur olarak nitelendirilen ayak üstü fabrikasyon yağlı besinlerden de uzak durulmalıdır. Ayrıca bkz: Sağlıklı Yaşam ve Beslenme İlişkisi

Paylaş