Kadın Sitesi

Sağlıklı Diyet Yapma’nın 5 Önemli Kuralı

14.12.2019
279
Sağlıklı Diyet Yapma’nın 5 Önemli Kuralı

Sağlıklı diyet, vücut sağlığınızı korumaya ve iyileştirmeye yardımcı olan bir diyettir. Sağlıklı diyet vücuda gerekli besin maddelerini sağlar.

Kilo almanın nedenleri ve kilo almanın önüne geçebilmek için neler yapabileceğimiz gibi sorular insanların kafasını kurcalayan ve daima cevap aradığı sorular arasında yer alıyor. 

Özellikle yaz döneminden kış dönemine girerken istemsiz bir şekilde başlayan kilo alımları ve mevsimsel değişiklik nedeniyle enerjimizde meydana gelen düşüş, kış aylarında psikolojimizi darmadağın etmeye yetiyor. 

Bu yazıda size, sağlıklı diyet süreçlerinin üstesinden daha kolay gelmeye yardımcı olabilecek bazı püf noktalarından bahsedeceğiz.

1) Mucize Diyetlere İnanmayın

Genetik faktörler her birimizi diğerinden ayıran benzersiz bir insan yapıyor. Her birimizin genetik yapısı diğerlerinden farklı. İşte bu yüzden insanların tümüne birden hitap eden, herkesin kilo vermesini kolaylaştıracak özelliklerde mucize bir diyet ne yazık ki yok. Girilen diyetlerden zaferle çıkmak insanın kendi vücudunu ne kadar tanıyor olduğu ile ilgili bir durum. Hangi diyeti uyguluyor olursanız olun aşırı uçlardan uzak durarak, vücudunuzun sesini dinleyerek ilerlemekte her zaman için fayda var.

2) Sağlıklı Diyet İçin Kahvaltı Öğününü Atlamayın

Belki klasik, sürekli duymaya alışık olduğumuz basit bir önerme gibi görünebilir. Ancak sık sık kilo alma problemine sahip olan insanların büyük bir bölümünün sabahları kahvaltı yapma alışkanlığı yoktur ve en sık atladıkları öğün genellikle kahvaltı öğünüdür. 

Elbette bu durum bir rastlantı olarak görülmemeli. Kilolarıyla başı dertte olan insanlar genellikle akşam – gece saatlerinde tıka basa yedikleri için sabah kalktıklarında kendilerini aç hissetmezler. Uyguladığınız diyetin vücut metabolizmanızı sağlıklı işler hale getirmesine yardımcı olmak için kahvaltı öğününü es geçmemelisiniz.

3) Basit Şeker Tüketimini Azaltın 

Günlük hayatta tükettiğimiz fazla miktarda şekerin daha fazla kilo olarak bize geri döndüğünü hepimiz biliyoruz ancak fazla miktarda rafine (işlenmiş) şeker tüketiminin glikasyona neden olduğu gerçeğinin ise nedense çok azımız farkında. Fazla miktarda alınan rafine şeker molekülleri vücuttaki protein ve yağlarla birleşerek AGE denilen, vücudun normalden daha erken yaşlanmasına neden olan yapıların oluşmasını sağlarlar. 

Günümüzde bu yapıların derinin canlılığını ve esnekliğini sağlayan kolajen, elastin gibi proteinlere zarar verdiği bilinmektedir. Sonuç olarak günlük şeker tüketimimizi yalnızca kilo almamıza neden olduğu için değil, sağlığımızı korumak için de sınırlamamız gerekiyor.

4) Dengeyi Koruyun

Protein ağırlıklı ya da karbonhidrat ağırlıklı motamot bir diyet uygulamak yerine, vücudun günlük metabolik faaliyetlerini yürütebilmesi için duyduğu ihtiyaçları göz önünde bulunduracak şekilde hareket etmek sağlık açısından daha yararlı olabilir. 

Örneğin fazla miktarda karbonhidrat tüketmek hızlıca kilo almaya neden olacak olan yanlış bir karar olduğu gibi, karbonhidratları hayatımızdan tamamen çıkarmamız ve salt proteinlerle beslenmemiz de aynı şekilde sağlıksız durumlar yaratabilmektedir. Bu nedenle diyetle birlikte kilo verirken sağlığımızı da korumak için günlük beslenme listelerimizi hazırlarken besinler arasındaki dengeyi korumamız büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı yağ tüketiminden ise asla vazgeçmemelisiniz.

5) Egzersizler Dostunuz Olsun

Egzersizler her ne kadar toplumumuzda “terlemek”, “yorulmak”, “kilo vermek”, “kilo kaybetmek” gibi kavramlarla özdeşleşmiş olsa da, diyet yapanlar için en büyük katkıları, vücutta muazzam miktarlarda serotonin hormonunun salgılanmasını sağlamalarıdır. Vücudunuzu fazla yormadan yapabileceğiniz basit günlük aktiviteler, sağlıklı bir diyet sürecini daha az stresli ve daha mutlu geçirmenize yardımcı olacaktır. Diyet boyunca egzersiz yapmayı ihmal etmeyen insanların daha mutlu olduğu ve verdiği kiloları daha iyi koruduğu da bilinen bir gerçektir.

Paylaş
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.