Kadın Sitesi

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız

24.12.2019
365
Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız

Sağlıklı Yaşam İçin, beslenme hayati bir öneme sahiptir. Sağlıklı yaşam ve beslenme, ayrılmaz ikilidir. Biri olmadan diğerinin olmasına imkân yoktur. Sağlam bedenin sağlam kafanın üstünde yer alacağından hareketle, sağlıklı yaşamın temel taşını, hem zihinsel dinginlik hem de sağlıklı beslenme oluşturur. Besin sağlık dengesi, insan yaşamının en temel hazinesidir.

Beslenmenin Dengeli Olanını Tercih Etmek

Güne, sağlıklı ve zinde başlanmalıdır. Gün içinde, bedenin sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlayan en temel şey, kahvaltıdır. Sağlam yapılan kahvaltı, sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazıdır. Dengeli beslenmek isteyen bir birey, öncelikle mevsimsel sebze ve meyve tüketmelidir. Mevsimi dışında satılan ve ne olduğu belli olmayan hormon yüklü sebze ve meyvelere itibar edilmemelidir.

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme konusunun en temel dinamiğini, üç ana öğün ile beslenme ve bu ana öğünlere üç tane de ara öğün eklemek oluşturur. Bir yandan yağ oranı düşük olan öbür yandan da protein ile karbonhidrat oranının orantılı olduğu besinlerin tercihi, sağlık için yapılacak en doğru şeydir. Su tüketimi konusuna, insanların uymadıkları gözlemleniyor. Su ve sulu meyve ile sebzelerin bol bir şekilde tüketilmesi, vücut organlarının daha iyi çalışmasına neden olacaktır.

Sağlıklı Yaşam İçin Sigara ve Alkol Tüketmeyin

Sigara, sağlıklı yaşamı amaçlayan bir insanın ilk terk etmesi gereken alışkanlıktır. Sigara, insan vücut yapısını alt üst eden bir şeydir. Sigara, o kadar kötü bir alışkanlıktır ki, sadece içeni değil, yanındaki sigara içmeyen insanları da kötü etkilemektedir. Nikotin denilen zararlı madde, hem kalp hem dolaşım sistemi hem solunum sistemi hem de kanser gibi ciddi hastalıkların anasıdır. Akciğer kanseri, en çok gerçekleştirdiği hastalıktır. Gırtlak ve pankreas kanseri de sigaranın neden olduğu ölümcül hastalıklardandır.

Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Düzeni’nin Önemi

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme, uyku düzeni ile doğrudan ilintilidir. Bağışıklık sisteminin yenilenmesi, düzenli uyku sayesinde olmaktadır. Vücudun salgıladığı, vücut direncini artıran hormonlar, uyku ile kazanılmaktadır. Bağışıklık sistemi ile deliksiz bir uyku, birbirleri ile doğru orantılı bir yapıdadır.

Bir yandan faydalı ancak öbür taraftan zararlı olan güneş ışınları, insanın dikkat etmesi gerek sağlık kurallarındadır. D vitamininin en fazla bulunduğu şey, güneştir. Bunun yanında da güneş ışınları, hem kanser hem de yaşlanma gibi rahatsızlıkların temelini oluşturur. Küçük şeylere dikkat ederek hem D vitamini alına bilir, hem de zararlı ışınlardan koruna bilinir. Sabah on bir ila on üç arasında güneşlenmek, bunu sağlayacaktır. Ayrıca bkz: Sağlıklı Yaşam ve Beslenme İlişkisi

Paylaş

Etiketler: