Kadın Sitesi

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme İlişkisi

24.12.2019
178
Sağlıklı Yaşam ve Beslenme İlişkisi

Sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenmek gerekir beslenme sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturur.

Beslenme, her can taşıyanın, doğumundan ölümüne kadar ihtiyaç duyduğu yaşam gereksinimidir. Büyümenin dinamiği, beslenmedir. Sağlıklı bir yaşamın hem sürdürülmesi hem de geliştirilmesi, gerektiği kadar besin tüketmekten geçmektedir. Yeterli miktardaki besin maddesinin, vücut dengesi içerisinde kullanılması, en sağlıklı olan beslenme çeşididir. Sağlık da, nefes alan bir insanın, fiziksel ve ruhsal yönden sıkıntı yaşamamasıdır. Sağlıklı Yaşam ve Beslenme, ayrılmaz bir ikilidir.

Yaşamın Akışında Öne Çıkan Unsur

Sağlıklı bir yaşam içinde olmayı arzulayan bir insanın, yapması gereken ilk şey, beslenme düzenine dikkat etmesidir. Sağlığı perçinleyen ve insan metabolizmasını düzene sokan şey, sağlıklı besin zinciri ile beslenmektir. Et ve etin çeşitleri ile yumurta, başı çeken besinlerdir. Tavuk ile süt ve süt ürünleri, sağlıklı yaşamın vazgeçilmez parçasıdır. Hem sebze hem meyve hem tahıl ürünleri hem de balık, vücudun gelişmesi açısından oldukça önem arz eder.

Bu gıdaların sağlıklı bir şekilde tüketilmesi, vücut direncini de artırmaktadır. Beslenmenin yanlış olması ile düzensiz bir hale dönüşmesi, Sağlıklı Yaşam ve Beslenme hakkındaki en dikkate değer bir harekettir. Hele bir de bu hareketin alışkanlık halini alması, sağlık sorunlarının peş peşe ortaya çıkması demektir. Bir yandan düzensiz, öbür taraftan sağlıksız olan ve diğer yandan da aşırı beslenme, insanları, obezite ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklara yol açar. Nefes darlığı ve nefes alamama gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Ve de sıklıkla görülür.

Ciddi Sağlık Sorunları ile Cebelleşmemek İçin

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme arasındaki bağ, sağlıklı bir yaşam için beslenmenin önemine dikkat çekiyor. İnsanların da beslenmenin bu boyutuna önem vermeleri gerekiyor. Her gün insanoğlu, bedenindeki damarlara, belirli miktarlarda, besin alması zorunludur. Besinsiz insan, yaşamını sürdürememektedir. Vücuda girmeyen besin maddeleri, vücut direncini düşürerek, ciddi hastalıklara neden olur.

Sağlığın Beslenme İle Flörtü

Sağlıklı yaşam ile beslenme arasındaki ilişki, insan için hayati önem arz eder. Huzur ve mutluluk ile bir yaşamın sürdürülmesi, sağlıklı beslenme ile gerçekleşir. Sağlıklı tüketilen besinler, insan bedenini, hem ruhsal hem de fiziksel açıdan zinde tutacaktır. Sağlıklı yapısını da bu sayede koruyabilmektedir.

Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığının kazanılması, bebekliğe kadar gider. Önemli ve dikkate değer bir konudur. Yeteri miktarda ve düzenli anne sütü emmeyen bebekler, başta kemik rahatsızlıkları olmak üzere, ileride birçok rahatsızlık ile mücadele etmek zorunda kalırlar. Anne sütünün bebeğe kattıkları nedense hep önemsenmemiştir. Ayrıca bkz: Sağlıklı Bir Yaşam İçin Nasıl Beslenmeliyiz

Paylaş