Kadın Sitesi

Sezeryan Doğum Sonrası Bilinmesi Gerekenler

12.01.2020
429
Sezeryan Doğum Sonrası Bilinmesi Gerekenler


Sezeryan doğum sonrası birçok yeni anne bulunduğu durumun kalıcı olacağını düşünerek panikler. Oysa ki, annelik heyecanını yaşamanız gereken ilk annelik günleriniz yaşadığınız bütün sıkıntılar geçicidir. Her bayan için ağrı eşiği burada belirleyici etken olacaktır. Geçirilen sezeryan ameliyatın başarısı, hekimin bilgisi ve dikişlerin yapısına bağlıdır. Bütün bunlar; doğum sonrası süreçte yeni anneleri ayrı ayrı etkileyen faktörler olacaktır.

Sezeryan ameliyat sonrasında özellikle ilk 24-48 saatlik aralık oldukça önemlidir. Bu nedenle hastaneler, ameliyat sonrası anne adaylarını hemen taburcu etmezler. Çünkü annenin vücudunu toparlaması ve hızlı iyileşme sürecine girmesi, bebeğinin de sağlığı açısından önemlidir. Özellikle yoğun ağrıları olan annelerin ilk dönemlerde kendi vücutlarında yaşadıkları sorunlar bebeklerine odaklanmalarına engel olmaktadır. Hatta bu zorlu süreçte annelerin sütünde çekilmeler meydana geldiği dahi görülmüştür.

Ancak anne adaylarının şunu da bilmesi gerekir ki; bebeğinizi kucağınıza almak için geçirdiğiniz 9 aylık süreçte bu son adımdı ve artık bitti! Bu nedenle bir an önce psikolojik olarak da toparlanıp bebeğinize sarılmanın vakti geldi. 😊 Sezeryan doğum sonrası, süreci daha kolay ve hızlı atlatabilmeniz için bilmeniz gereken birkaç püf nokta vardır. Bu konularda destek aldığınız sürece doğum sonrası karşınıza çıkabilecek sorunlarla daha kolay başa çıkabilmeniz mümkün olacaktır.

O halde hep birlikte neler yapılması gerektiğini inceleyelim:

Sezeryan Sonrası Yatış Pozisyonları

Sezeryan doğum sonrası yeni lohusaların dikişleri için iyileşme süreci oldukça önemlidir. Özellikle uykusuz kalınan gecelerde uykuya daldıktan sonra bir anlık refleks ile dikişlerinizi acıtma olasılığınız yüksektir. Neticede sezeryan cerrahi bir işlemdir ve karın bölgesinde açılan kesiğin iyileşme süreci vardır. Bu süreç lohusalıkla birleştiği için normal doğuma oranla biraz sancılı geçer.

Normal standartlarda bir insan gece 8 saatlik bir uykuda 50’ye yakın pozisyon değişikliği yapar. Burada uyku sırasında kesinlikle şu yatış pozisyonları şekilde uyumalısınız denilmesi yanlış olur. Ancak karın bölgesinde yer alan kesik sebebi ile kesinlikle yapılmaması gereken uyku pozisyonu yüz üstü yatıştır. Annelerimiz, sezeryan doğum sonrası yatış pozisyonları arasında kendisi için en rahat olanı tabi ki kendisi belirleyecektir. Ayrıca Doğum Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sezeryan Sonrası Dikiş Yerinde Yanma

Sezeryanla doğum sonrası dikiş yerlerinin temizliği önemlidir. Bölgede gerekli hijyenin sağlanmaması dikişlerde enfeksiyona neden olabilir. Enfeksiyon gibi durumlarda dikiş yerlerinde yanma hissi ortaya çıkar. Eğer doktorunuz doğum sonrasında kullanmanız için antibiyotik vermişse bu ilaçların düzgün kullanımı oldukça önemlidir.

Karın bölgesinde derin kesiler vardır ve dikişler karın bölgesinde gerginliğe sebep olmaktadır. Anne karnında yer alan dikişler iyileşme göstermeye başlamadan ağrıların direk dinmesi elbette mümkün değildir. Dikiş yerlerinde yanma ile beraber kızarıklık, şişlik, morarma gibi durumlarda ortaya çıkmışsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Sezeryan sonrası dikiş yerinde yanma yapacak bir diğer durum ise kabızlıktır. Anne adayının doğum sonrasında kesinlikle kabız olmaması gereklidir.
Karın bölgesi özellikle kilolu bayanlarda yağların aşağıya sarktığı yerdir. Bu nedenle sezeryan dikişlerinin üzerinde ağırlık oluşması, karın bölgesinde dikişe yakın yerlerin dikişle beraber kaynaması gibi durumlar da görülebilmektedir. Bu durumu engellemek için dikişlerin yer aldığı kısmı kesinlikle kuru tutmalısınız. Islak ya da nemli kalan sezeryan dikişlerinde iltihaplanma oluşabilir. İltihaplanma, dikişlerde akıntıya, yanmaya sebep olacaktır. Bu sebeple doktora gidilmesi gereklidir.

Sezeryan Doğum Sonrası Gaz Nasıl Çıkarılır

Sezeryan doğum sonrası lohusa annelerin en büyük sıkıntısı gazdır. Gaz sancısı sebebi ile dikişlerde oldukça ciddi sorunlar yaşanır. Hatta derin yanmalara sebep olabilir.

Bu durumu engellemenin başlıca yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Bol bol su tüketmek gaz sancısını azaltır. Günde ortalama 8-10 bardak su içilmesi bünyeyi rahatlatacaktır.

Sabah erken saatlerde ılık limon suyu bağırsaklarınızı düzenleyecektir.

Uyku düzeni ve stres oldukça ciddi kabız sebebidir. Bu nedenle fırsat buldukça uyunmalıdır.

Bağırsaklara iyi gelmesi açısından lifli besinler tüketilmelidir.

Doğal müshil olarak bilinen kuru meyvelere ağırlık verilmelidir.

Sezeryan Dikiş Yerinde Sertlik Neden olur ve Ne Yapılması Gerekir

Sezeryan doğum sonrası dikiş yerinde sertlik oluşması ilk haftalarda karşılaşabilecek bir durumdur. Bunun yanında dikişteki sertlikte morarma, kızarma gibi değişik renkte şişlikler varsa bu durum ciddi olabilir. Doktora başvurmanız gerekir. Bu şişlik hematom denilen kan toplanmaları olabilir. Dikiş yerlerinde buna benzer kan toplanmaları acil müdahale gerektirecek durumlardır.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.