Kadın Sitesi

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmediği gibi her geçen gün yeni bir faydası da ortaya çıkıyor.

Bu yazıda yeşil çayın faydaları adına aklınızda olan tüm soruların en ince ayrıntısına kadar yanıtını bulacaksınız.

Vücudun doğal işleyişine kavuşmasını sağlayan yeşil çay dünya çapında tüketilen bir içecek olduğu gibi yıllar öncesinden de pek çok insan tarafından şifa kaynağı olarak kullanılan ürünler arasında bulunuyor. Yeşil çayın faydaları eski çağlardan bu yana kullanan herkes tarafından fark edildiği gibi şifacılar tarafından ilaç olarak da reçete edilebiliyordu. Günümüzde de faydaları ile bilinen yeşil çay şu etkileri sunuyor:

☆ Vücudun içerisinde ve dışında meydana gelen yaraların iyileştirilmesinde yeşil çay yara bandı görevi gördüğü gibi bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlıyor.

Yeşil çayın faydaları / Yeşil çay nasıl yapılır?


☆ Vücut ısısını dengelemek, kalp ve damar hastalıklarından korunmak, Alzheimer ve şeker hastalığı gibi hastalıkların etkilerinin azaltılmasında da yeşil çay oldukça faydalıdır.


☆ Metabolizmanın çalışmasını düzenleme, fazla kiloların atılması ve yağların yakılması da yeşil çay tüketiminin faydaları arasındadır.


☆ Kansere yakalanma riskini azaltan yeşil çay tüketimi aynı zamanda kanser tedavisi sırasında alınan ilaçların ve kemoterapi gibi uygulamaların verdiği yan etkileri de en aza indirmektedir.


☆ Kan basıncının düzenlenmesini sağlayan yeşil çay, kötü kolesterolün düşmesini ve vücut içerisindeki karaciğer, kalp, bağırsak gibi pek çok organın korunmasını sağlamaktadır.


☆Sindirimin düzenlenmesine yardımcı olan yeşil çay tüketimi insan zihninin güçlenmesini sağlayarak Parkinson gibi hastalıkların oluşumunu önlüyor. Ayrıca yeşil çay tüketmek stresi de azaltmaya yardımcı olmaktadır.


☆ İçerisindeki antioksidan özelliği sayesinde yeşil çay tüketmek ciltte oluşan lekeleri ortadan kaldırdığı gibi yaşlılık etkilerini de azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Limonlu yeşil çayın faydaları

Limonlu Yeşil Çayın Faydaları

Limonlu yeşil çayın faydaları diğer yeşil çaylarla birlikte daha da artış göstermektedir. Limonda yeşil çay ile birlikte tüketilebilen ve oldukça sağlıklı olan besinlerden biridir.

☆ Limonlu yeşil çay, sade olarak tüketilen yeşil çayın etkilerini yedi kat artırma gücüne sahiptir.


☆ En önemli özelliği vücutta detoks etkisi yapmasıdır. Ödemlerin, şişkinliklerin ve fazla yağların giderilmesinde kullanılabilecek ürünlerden olan limonlu yeşil çay aynı zamanda kalp sağlığını da koruma altına almaktadır.


☆ Limonla birleşen yeşil çayın faydaları arasında damarların içerisinde biriken kalıntıları temizlemesi de bulunmaktadır. Damar tıkanıklığı ve damarlarda oluşan sorunların giderilmesini sağlayan limonlu yeşil çay kötü kolesterolün etkilerini de en aza indirmektedir.


☆ Yeşil çay ile limonun karıştırılması halinde sindirim sistemi sorunları da ortadan kaldırılabilmektedir. Sindirim sistemi içerisinde bulunan mide sorunlarının giderilmesi, bağırsaklarda görülen sorunların ortadan kaldırılması yeşil çay ve limon ile mümkün olabilmektedir.


☆ Fazla kiloların verilmesini sağlayan limonlu yeşil çayın faydaları arasında cildin arındırılması da bulunmaktadır. Cilt üzerinde biriken kirler ve yağlanmış tabaka bu çay ile ortadan kaldırılabilmektedir.


☆ Limonlu yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidan miktarı oldukça yüksektir. Vücudun rahatlamasını sağlayan bu çay aynı zamanda rahatlatıcı bir etki sunduğundan dolayı yoğun stres altında olan kişiler içi faydalı bir içecek olmaktadır.


☆ Limonlu yeşil çay vücut içerisindeki kirli kanın temizlenmesini sağladığı gibi soğuk algınlığı gibi durumlarda da ilaç etkisi görmektedir.

Yaseminli yeşil çayın faydaları

Yaseminli Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları içerisine yaseminin de eklenmesi ile daha da güçlenmektedir. Çin’de en sık tüketilen çaylar arasında bulunan yaseminli yeşil çayın faydaları şunlardır:

☆ Stres nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşayan kişiler yaseminli yeşil çay tüketmeye başladığında manevi olarak rahatladığı gibi vücut olarak da gevşeyecektir.


☆ Vücutta oluşan ağrılar ve kas kasılmalarının giderilmesinde bitkisel bir şifa arayanlar için yaseminli yeşil çay tüketmek oldukça faydalıdır. Kasların rahatlamasını ve ağrıların geçmesini sağlayan bu çay aynı zamanda daha huzurlu bir şekilde uyumayı sağlayacaktır.


☆ Yaseminin eklenmesi ile yeşil çayın içerisindeki antioksidanların etkisi daha da artacaktır. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi daha da güçlenmekte ve soğuk algınlığı, enfeksiyon gibi durumlar daha az görülebilmektedir.


☆ Yeşil çayın faydaları fazla olduğu gibi yaseminli olması halinde ise sinirleri yatıştırarak sakinleşmeyi sağlamaktadır.


☆ Yeşil çay ile yaseminin birlikte kullanılması halinde uyanık tutucu bir etki yapacaktır. Özellikle çalışmak ve dinç olmak isteyen kişiler tarafından bu çay güvenle tüketilebilir.


☆ Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda yaseminli yeşil çay antibakteriyel ve antiviral özellikte olmasından dolayı bağışıklığı destekleyecektir.


☆ Metabolizmanın hızlanmasını da sağlayan yaseminli yeşil çay, sindirim sorunlarının en aza indirilmesine yardımcı olur. Bağırsak sorunlarının yatıştırılmasında da etkilidir.


☆ Yasemin ve yeşil çay diyabet hastalığının önlenmesinde etkili olan iki bitkidir. Bu bitkileri bir arada çay şeklide tüketmek de şeker hastalarının rahat etmesini sağlayacak ve şeker dengesi oluşturacaktır.


☆ Yeşil çayın faydaları arasında bulunan yaşlanma geciktirme özelliği yasemin özleri tarafından da desteklenmektedir. Cildin parlak görünmesi de yasemin ve yeşil çay karışımı ile elde edilebilir.

Tarçınlı yeşil çayın faydaları

Tarçınlı Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları tarçın ile bir araya geldiğinde daha da artmaktadır. Özellikle sindirim sistemi ile ilgili sorunların ortadan kaldırılmasında yeşil çayın etkilerini on kata kadar artırmaktadır.

☆ Tarçınlı yeşil çay vücuttaki yağların erimesini sağladığı gibi obezite sorunu olan kişilerin daha hızlı bir şekilde kilo vermesine de yardımcı olmaktadır.


☆ Zayıflamaya yardımcı olan bu çay kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadır.


☆ Kolesterolün düşmesinde de etkili olan tarçınlı yeşil çay damarların içerisinde biriken yağı da eriterek kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.


☆ Diyabet hastalarının kan şekeri değerlerini düzenleyen bu çay aynı zamanda diyabet hastalarının kardiyovasküler rahatsızlıklar yaşamasını da önleyici etkiye sahiptir.


☆ Vücutta oluşan mantar enfeksiyonlarının giderilmesinde de kullanılabilen tarçınlı yeşil çay, enfeksiyonların giderilmesinde de etkilidir. Tarçın dezenfekte özelliği sunmasından dolayı vücuttaki yaraların da kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır.


☆ Yeşil çayın faydaları ile tarçının faydaları bir araya geldiğinde Alzheimer gibi bir hastalığı da önleyici etkiye sahip olduğu söylenebilmektedir. Unutkanlık ve hafıza sorunlarının giderilmesinde tarçınlı yeşil çay oldukça etkili olmaktadır.


☆ Tarçınlı yeşil çayın faydaları arasında cinsel hayatta karşılaşılacak olan hastalıklara karşı koruma özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca cinsel sorunların giderilmesinde de tarçınlı yeşil çay tüketilebilir.


☆ Kas krampları, ağrılar ve çeşitli travmalar sonrasında tüketilecek olan tarçınlı yeşil çay bu ağrıların geçmesine yardımcı olmaktadır. Kasların gevşemesine de yardımcı olan bu çay istirahat etmek isteyenler için idealdir. Ayrıca yeşil çay zayıflatırmı yazımızıda mutlaka okuyunuz.

Ananaslı yeşil çayın faydaları

Ananaslı Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları farklı besinlerin eklenmesi ile daha da artırılabilmektedir. Ananaslı yeşil çay da oldukça faydalı içeceklerden biri olduğu gibi ananasın bütün etkilerini içerisinde barındırabilmektedir.

☆ Ananaslı yeşil çay tüketmek sindirim sorunlarının gidermesine yardımcı olduğu gibi ülser, reflü, gastrit gibi hastalıkların etkisinin azalmasına da yardımcı olmaktadır.


☆ Yeşil çayın faydaları arasında bulunan yağ yakıcı özelliği ananasın eklenmesi ile daha da etkili hale gelmektedir. Ananas içeriğindeki vitaminler sayesinde fazla kilosu olanların hem yağlarını yakıp hem de sıkılaşmalarına yardımcı olacaktır.


☆ Metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına da yardımcı olan ananaslı yeşil çay, kabızlık ve ishal gibi sorunları ortadan kaldıracağı gibi bağırsak parazitleri ve diğer bağırsak sorunlarını da ortadan kaldırabilmektedir.


☆ Bel, basen ve göbek yağlarının eritilmesinde de ananaslı yeşil çay tüketmek normal yeşil çaydan daha hızlı bir şekilde etki edecektir.


☆ Kanseri önleme özelliğine sahip olan ananas ve yeşil çay karışımı aynı zamanda yüksek oranda C vitamini içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini desteklemektedir.


☆ Kandaki glikoz oranını dengeleyerek şeker hastalarının sorunsuz bir şekilde doğal çay tüketmesine yardımcı olan bu ürün aynı zamanda kolesterol gibi hastalıkların da ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.


☆ Ananas ve yeşil çay sürekli abur cubur tüketmek isteyen kişiler için uzun süre tok tutucu özelliktedir. Günde iki kere tüketilmesi sayesinde tatlı krizlerini de alarak daha az yemek yemeyi sağlayacaktır.

Nane limon yeşil çayın faydaları

Nane Limon Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmediği gibi nane ve limon ile karıştırılmış olan yeşil çayı faydaları ise insan vücudunun daha dinç olmasını sağlamaktadır. Nane limonun hastalıkları tedavi edici özelliğine ek olarak yeşil çayın onarıcı etkileri sayesinde kış mevsiminde yaşanan grip ve soğuk algınlıklarını ortadan kaldırabilmektedir.

☆ Nane limon yeşil çay karışımı enfeksiyonların giderilmesine yardımcıdır.


☆ Nane limonlu yeşil çayın tüketilmesi vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlayarak vücudun gençleşmesini sağlayacaktır.


☆ Yeşil çayın faydaları arasında olan gençleştirici özellik nane ve limonun eklenmesi ile daha da artacaktır. Ciltteki yaşlandırıcı etkileri de ortadan kaldıran bu çay sayesinde kırışıklıklar, lekeler ve vücuttaki yaralarda ortadan kaldırılacaktır.


☆ Nane limon yeşil çay karışımı ağız içerisindeki kokuları alarak ağız ve diş sorunlarını da en aza indirebilmektedir.


☆ Kadınlarda regl döneminde görülen ağrıların azaltılmasında da nane limonlu yeşil çay oldukça etkili bir içecek olmaktadır.


☆ Uyku sorunu yaşayan kişilerde bu çayı sorunsuz bir şekilde tüketebilir. Ayrıca baş ağrısını alarak stresi alan bu çay diş ağrılarının giderilmesine de yardımcıdır.


☆ Mide bulantısını giderilmesinde ve kusma sorununun ortadan kaldırılmasında da yeşil çayın faydaları görülecektir.


☆ Yüksek ateşin düşürülmesinde de nane limonlu yeşil çay tüketilebilir.

Yeşil çayın faydaları

Ayrıca Kuşburnu Çayının Faydaları veya Kusburnu Zayıflatırmı yazımızı okuyabilir yada videoları izleyebilirsiniz. Bu yazı size faydalı olduysa bir yorum bırakın.

Paylaş

Etiketler: